Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Trendy na rynku pracy w branży OZE – czy rządzą pracodawcy?

Trendy na rynku pracy w branży OZE – czy rządzą pracodawcy?
Cza
15.01.2024, o godz. 16:18
czas czytania: około 2 minut
0

Polski sektor OZE w dobie rozwoju „zielonej energetyki” stoi przed licznymi wyzwaniami – dowodzi Przegląd Wynagrodzeń i Trendów na rynku pracy przygotowany przez ekspertów Michael Page.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Na gruncie polskim sektor OZE dynamicznie rozwija się od kilku lat, jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami, w tym niedoborem specjalistów. Potrzeby rekrutacyjne rosną, a kandydaci stawiają głównie na rozwój. Wzrost wynagrodzeń w branży oscyluje wokół 10 do 15 proc.

Problemy legislacyjne

Branża OZE w Polsce od kilku lat dynamicznie się rozwija, choć jest to bardzo zróżnicowany sektor. Ze względu na ograniczenia sieci elektroenergetycznej trudno jest w pełni wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii. Z kolei budowa lądowych farm wiatrowych napotykała dotychczas poważne utrudnienia, wynikające z tzw. ustawy odległościowej. Nowelizacja ustawy, na którą bardzo czekała cała branża, nie spełniła w pełni oczekiwań inwestorów i dziś wciąż trudno ocenić, jaki będzie jej wpływ na kondycję energetyki wiatrowej.

– Dotychczasowe rozwiązania legislacyjne to wciąż nie jest to, czego świat biznesu się spodziewał. Mimo obrania dobrego kierunku, nadal nie jest to poziom oczekiwany. W tej kwestii jest jeszcze przestrzeń do złagodzenia przepisów, co umożliwi łatwiejszy rozwój projektów w Polsce pod kątem procedury administracyjnej, jaka jest wymagana w szczególności w odniesieniu do projektów wiatrowych – mówi Małgorzata Wojdyna, Manager w Michael Page.

Rynek pracownika

Globalna transformacja energetyczna jest z pewnością impulsem do rozwoju projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii także nad Wisłą. Zdaniem ekspertów, ten rozwój w najbliższych miesiącach wyraźnie przyśpieszy. To z kolei bezpośrednio przełoży się na potrzeby rekrutacyjne. W 2023 roku dostępność kandydatów nie dorównywała zapotrzebowaniu firm. Bez względu na poziom stanowiska, pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami mogli liczyć na duże zainteresowanie pracodawców, a co za tym idzie, rekrutujące organizacje dysponowały ograniczonym czasem na złożenie ofert pracy.

– W branży OZE pracownicy są zadowoleni z miejsc, w których pracują. To są osoby mocno pilnowane przez obecnych pracodawców. I ciężko jest nakłonić potencjalnych kandydatów do zmiany miejsca zatrudnienia – przyznaje Małgorzata Wojdyna.

– W ostatnich latach projekty wiatrowe były zamrożone, branża nie narzeka na nadmiar kandydatów. Dotychczas projekty tego typu były rozwijane w 2-3 firmach na terenie Polski, co bezpośrednio przekłada się na ilość doświadczonych pracowników w rozwoju i budowie projektów wiatrowych. Osoby z takim doświadczeniem zostają wysokiego szczebla managerami lub dyrektorami w firmach, dla których my poszukujemy pracowników. Pula kandydatów jest mocno ograniczona. Należy pamiętać również o wątku delegacji czy relokacji. Nie każdy chce się przeprowadzić z Krakowa do Warszawy albo z Warszawy, chociażby na północ kraju, bo tam projekty wiatrowe mają największą rację bytu, podobnie jak na zachodniej ścianie Polski – precyzuje ekspertka Michael Page.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024