1 / 15

Paliwa z odpadów zaspokajają obecnie w Polsce potrzeby energetyczne m. in. cementowni, elektrociepłowni i spalarni. Pozostaje jednak pytanie – czy jest to zgodne z założeniami pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym proponowanym przez UE?

Obecny stan branży paliw alternatywnych, perspektywy na przyszłość i najważniejsze wyzwania to główne tematy organizowanej przez firmę Abrys konferencji “Paliwa z odpadów”, która 14 marca rozpoczęła się w Chorzowie.

Część merytoryczną rozpoczęło wystąpienie Aleksandra Sobolewskiego z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, który zaprezentował uczestnikom ostatnie zmiany prawne dotyczące wykorzystywania odpadów jako paliwa. Opiekun konferencji mówił m.in. o nieprecyzyjności KPGO i WPGO, które „miały być swoistą biblią dla branży, a okazały się wielkim rozczarowaniem”.

– Konferencja ma zebrać nasze myśli, nasze uwagi i przez to oddziaływać na polityków i tworzone prawo – zachęcił uczestników dyrektor IChPW.

Paliwa w kontekście OZE

O paliwach alternatywnych jako odnawialnych źródłach energii, szczególnie w aspekcie zmiany ustawy o OZE i wprowadzenia systemu aukcyjnego, mówił Mariusz Radziszewski z Ministerstwa Energii. Odniósł się także do wytwarzania energii z odpadów, podkreślając, że ich termiczne przekształcanie musi w jakimś stopniu być elementem całego systemu i nie jest ono zagrożeniem dla innych sposobów przetwarzania, np. biogazowni.

Przedstawiciel Ministerstwa Energii zaznaczył, że resort chce przede wszystkim wspierać mniejsze instalacje przekształcania odpadów i postawić na tworzenie spółdzielni energetycznych i klastrów energii.

Biodegradowalne frakcje odpadów komunalnych i przemysłowych w odpowiedniej części mogą być traktowane jako odnawialne źródła energii. Marcin Trupkiewicz z kancelarii BTK Legal podkreślił, że dopuszczenie danego wytwórcy energii do udziału w aukcji OZE poprzedzone jest procedurą wstępnej oceny formalnej. – Inwestor planując udział w aukcji OZE powinien odpowiednio wcześniej zgromadzić niezbędną dokumentację inwestycyjną oraz uwzględnić czas potrzebny na przeprowadzenie postępowania prekwalifikacyjnego oraz odpowiedniego skonstruowania oferty aukcyjnej – podkreślił prelegent. Nieprawidłowe przygotowanie wniosków uniemożliwi wytwórcom udział w zaplanowanych w bieżącym roku aukcjach OZE.

Doświadczenia i przepisy

Profesor Andrzej Wojciechowski reprezentujący Stowarzyszenie Naukowe Recyklingu opowiedział o miejscu paliw alternatywnych w systemie gospodarki o obiegu zamkniętym. Następnie Wojciech Oset z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przedstawił zgromadzonym najnowsze regulacje prawne odnośnie transgranicznego transportu odpadów.

Z kolei o innowacyjnych rozwiązaniach w produkcji paliw RDF, porównując polskie doświadczenia z rynkiem niemieckim, mówili specjaliści z firmy Equipo – partnera generalnego wydarzenia.

Jednym z najnowocześniejszych zakładów w Polsce wykorzystującym paliwa z odpadów (nawet do 50 proc. udziału RDF lub do 50 proc. udziału biomasy w miksie energetycznym) będzie zmodernizowana elektrociepłownia w Zabrzu. O szczegółach technologicznych instalacji opowiedział Piotr Górnik z Fortum. Co ważne, projekt zakłada też odpowiednie zagospodarowanie odpadów poprocesowych – w zamknięciu obiegu na bazie swojego doświadczenia pomaga fińska firma Ekokem. Pierwszy prąd z paliw alternatywnych powinien popłynąć do odbiorców w lipcu przyszłego roku.

Paliwa z odpadów to nadal domena wyłącznie cementowni?

Podczas dyskusji panelowej mówiono m.in. na temat perspektyw wykorzystania RDF i biomasy w ciepłownictwie, energetyce i cementowniach. W ocenie jej uczestników rynek obecnie funkcjonuje tak naprawdę tylko w ostatnim przypadku. Problemem jest również, zdaniem eksperta Cemex Polska, brak w Polsce paliw dobrej jakości. Krzysztof Kawczyński z KIG zauważył z kolei wyzwanie, które stoi przed branżą – ograniczenie inwestycji spalarniowych w związku z wymaganiami circular economy.

Drugiego dnia obrad uczestnicy konferencji będą mogli posłuchać m.in. o doświadczeniach przy produkcji paliwa gazowego z odpadów w instalacji Investeko, odpadach z tworzyw sztucznych jako składnikach paliw alternatywnych, przykładach innowacyjnych technologii i potencjale branży.

Wydarzenie potrwa do czwartku 16 marca. W programie są także wyjazdy techniczne: do instalacji Investeko w Świętochłowicach oraz Centrum Czystych Technologii Węglowych i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Wczoraj Parlament Europejski przegłosował 70% recyklingu odpadów komunalnych. Co wam chłopcy zostanie do sfajczenia? Przyjdzie wam bidusie poszukać sobie innej pracy. Pozdrawiam

  2. “spalanie RDFow przyczynia sie do zmiejszenia zapotrzebowania na paliwa kopalne”…. LOL.
    ja nie wiem czy oni specjalnie takie kity wciskaja, czy naprawde w to wierza. a Abrys jeszcze to powtarza i promuje?

Skomentuj