1 / 8

Po rewitalizacji – Park Boguckiego codziennie odwiedzają setki mieszkańców – rodziny z dziećmi, właściciele czworonogów czy goście wydarzeń odbywających się w Strefie Kultury. Jego kompleksowa modernizacja pochłonęła 6,5 mln zł.

Przebudowa Parku Boguckiego rozpoczęła się już rok temu, a jego rewitalizacja była konsultowana z mieszkańcami dzielnicy.

– W Katowicach powstało kolejne zielone miejsce spotkań, w którym mieszkańcy mogą nie tylko aktywnie i rodzinnie spędzać czas wolny, ale także aktywizować się w ramach wydarzeń sportowych czy kulturalnych, które będą tu organizowane. Warto też podkreślić, że park Bogucki graniczy ze Strefą Kultury, która jest od kilku lat uznawana za wizytówkę Katowic i gromadzi corocznie setki tysięcy katowiczan i gości z całej Polski i zagranicy. Park Bogucki jest więc zielonym i nowoczesnym domknięciem Strefy Kultury od strony wschodniej – zaznacza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowe nasadzenia i wyposażenie

Co zmieniło się w parku? – Na całym jego terenie uporządkowano zieleń i dodatkowo pojawiły się nowe nasadzenia, w tym drzewa i krzewy, m.in. bez lilak, graby i ogniki. W całym parku alejki zyskały nowe nawierzchnie. Pojawiły się także chodniki w miejscach, w których dotychczas były tzw. przedepty, którymi mieszkańcy skracali sobie drogę. Na wniosek mieszkańców pojawił się w parku także wybieg dla psów ze specjalnymi urządzeniami dla czworonogów – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor zakładu zieleni miejskiej. Ciekawym elementem są czerwone elementy małej architektury, które stanowią mocny akcent na tle zieleni.

Dodatkowo na terenie parku pojawił się także plac zabaw w skład, którego wchodzą: wielofunkcyjne urządzenie zabawowe, karuzela, huśtawka dwuosobowa, domek zabawowy, koparka do piaskownicy, samochód dragster oraz urządzenia muzyczne: cymbałki, bongo, dzwony rurowe, koło dźwiękowe. Dodatkowo zamontowano sześć podwójnych nowych urządzeń fitness. Katowiczan lubiących spędzać aktywnie czas wolny ucieszy więc siłownia na świeżym powietrzu. W całym parku wymieniono całe oświetlenie na ekologiczne ledowe, a także zagospodarowano plac pod scenę mobilną oraz widownię. Pojawiły się nowe obiekty małej architektury – czyli stojaki na rowery, ławki czy kosze na śmieci. W parku będzie dostępny także hotspot pozwalający bezpłatnie skorzystać z miejskiego internetu. Ważnym elementem rewitalizacji jest też „sucha rzeka”. – To miejsce będzie się wypełniać wodą po deszczach. Deszczówka po spłynięciu do specjalnego zbiornika, zostanie później wykorzystana do podlewania roślin – tłumaczy Mieczysław Wołosz.

Zielona polityka miasta

Warto podkreślić, że w Katowicach jednocześnie w trakcie rewitalizacji jest także Park Olimpijczyków. Miasto koncentruje się na realizacji zielonych inwestycji w dzielnicach. Z jednej strony mówimy o dużych projektach, jak rewitalizacja parków o łącznej wartości ok. 10 mln zł. Z drugiej strony drobnych projektach polegających na rewitalizacji zaniedbanych skwerów w osiedlach, gdzie miasto nasadza drzewa, krzewy oraz montuje elementy małej architektury. Właśnie ta „zielona” polityka Katowic, a także kładzenie dużego nacisku na walkę o czyste powietrze oraz ekologiczny transport wpłynęły na to, że zajęły po raz drugi z rzędu pierwsze miejsce w rankingu magazynu Forbes, w kategorii „najbardziej ekologiczne miasto w Polsce”.

Czytaj więcej

3 Komentarze

Skomentuj