1 / 2

Nowa fontanna i pitnik z orzeźwiającą “krakowianką” pojawią się jeszcze w tym roku w Parku Lotników w Krakowie. To wspólne przedsięwzięcie krakowskich wodociągów i zarządu zieleni miejskiej ma odnowić nadgryzioną zębem czasu infrastrukturę parku i przywrócić mu funkcjonalność miejsca rekreacyjnego.

W tej chwili Park Lotników przypomina wielki plac budowy, ale władze Krakowa zapewniają, że prace zakończą się do końca września.

Projekt fontanny zakłada wprowadzenie w północnej części placu fontanny w formie trzech niecek wodnych, umiejscowionych na różnych poziomach z układem płyt kamiennych. Cała kompozycja fontanny ma być powiązana z układem placu, utwardzona nawierzchnia płynnie przechodzić ma w powierzchnie zielone trawników i rabat. Płyty kamienne nadadzą efekt płaskich płaszczyzn, pomiędzy którymi przelewać się będzie woda, całość tworzyć będzie kompozycję kaskad.

Fontanna jak kurtyna

Oprócz ruchu wody w nieckach spowodowanym różnicami poziomów, główną atrakcją fontanny ma być jej obraz wodny oparty na zastosowaniu 9 dysz zmiennoobrazowych o maksymalnej wysokości obrazu 3 m, zlokalizowanych w górnej niecce w celu m.in. odsłonięcia placu od ulicy, 12 dysz strumienia pełnego o maksymalnej wysokości 1,5 m, zlokalizowanych w niecce znajdującej się bezpośrednio na poziomie placu oraz 8 dysz mgławiących znajdujących się w dolnej niecce.

W sąsiedztwie fontanny przewidziano wiele zieleni, rabat kwiatowych i ławeczek. Jak zapewnia Artur Ganczarek z pracowni Gajda Architektura Krajobrazu, w takim otoczeniu już niebawem można będzie zażyć relaksu i wytchnienia. Fontanna o zmiennych poziomach skutecznie przesłoni widok na ulicę, tworząc swego rodzaju kurtynę oddzielającą osoby wypoczywające w parku od ulicznego ruchu.

Wyzwanie dla miasta

Zakres prac leżących po stronie Wodociągów Miasta Krakowa obejmuje wykonanie fontanny wraz z maszynownią (fontanna będzie miała 4 obrazy wodne) oraz niezbędnej infrastruktury wod-kan i elektrycznej. Do połowy lipca wykonano komorę maszynowni, ułożono całą instalację fontanny w niecce (zasilanie, przelewy, zrzuty zimowe wraz z połączeniem do maszynowni). Obecnie trwają prace związane z betonowaniem fundamentów i niecki.

– Budowa nowej fontanny to dla nas ciekawe wyzwanie – mówi Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa. – Prac, które trzeba wykonać przy jego realizacji jest naprawdę sporo. Aby wodotrysk mógł sprawnie funkcjonować, konieczna jest budowa nie tylko nowej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, ale również elektrycznej. Prąd potrzebny jest do pracy maszynowni  i podświetlenia fontanny. Chociaż zakres prac leżących w gestii Wodociągów Miasta Krakowa jest duży, a czas na realizację stosunkowo krótki, bardzo się staramy, by krakowianie mogli jeszcze w tym roku skorzystać z uroków nowej fontanny.

Projekt fontanny oparty jest na koncepcji opracowanej przez architekta Charlie Husseya z biura Sutherland Hussey Harris wraz z firmą Gajda Architektura Krajobrazu.

Pitniki coraz popularniejsze

Ale budowa fontanny to nie wszystko. Krakowskie wodociągi zainstalują w Parku Lotników także pitnik, czyli urządzenie umożliwiających korzystanie z wody pitnej. W okresie letnim bywalcy parku będą mogli przy nim ugasić pragnienie orzeźwiającą krakowianką.

Jak zauważa Piotr Ziętara, montowanie pitników w przestrzeni miejskiej jest dzisiaj bardzo popularne. Podobne urządzenia można spotkać w większości europejskich miast. Wodociągi Miasta Krakowa zainstalowały w 2013 r. dwa pitniki zewnętrzne: przy wejściu do Parku Jordana i na Rynku Głównym obok Ratusza.

– O tym, że zapotrzebowanie na tego rodzaju udogodnienia jest ogromne, świadczy fakt, że do programu „W Krakowie dobra woda prosto z kranu w Twojej szkole”, który polega na instalowaniu pitników w szkołach, przystąpiło ponad 80 placówek. Zgłaszają się do nas kolejne instytucje jak urzędy, szpitale czy nawet przychodnie, które w dbałości o swoich klientów chcą zapewnić im dostęp do świeżej, bezpiecznej, wysokiej jakości wody pitnej – dodaje Piotr Ziętara.

Rewitalizacja Parku Lotników Polskich, ze względu na szeroki zakres całości prac, potrwa do 2019 r. Do użytku mieszkańców stopniowo oddawane są kolejne obiekty, jak np. profesjonalny tor rowerowy, do którego niebawem dołączy skatepark i plac zabaw w nowej odsłonie.

Czytaj więcej

Skomentuj