W Oświęcimiu, w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz, powstanie Park Pojednania Narodów.

Park Pojednania Narodów powstanie w pobliżu Miejsca Pamięci Auschwitz, po drugiej stronie rzeki Soła. Zajmie powierzchnię ok. 14 ha. Powstaną nowe ścieżki spacerowe, połączone z istniejącymi już trasami pieszo-rowerowymi. Na obrzeżach wybudowane zostaną trzy place. Będą to przestrzenie ułatwiające spotkania turystów i mieszkańców.

W parku będzie można organizować duże wydarzenia, w tym festiwale. W rejonie ulicy Kamieniec zaplanowano miejsce na ustawienie sceny lub wykorzystanie pod camping. Wybudowane zostaną toalety i wyremontowany istniejący parking. Powstanie nowe oświetlenie. Prace mają potrwać przez około rok i kosztować będą ok 4 mln zł, z czego 2,25 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Unii Europejskiej.

– Wykonawca przejął pod koniec ubiegłego roku plac budowy i rozpoczął pierwsze prace związane m.in. z przebudową linii energetycznej oraz z sieci wodno-kanalizacyjnej – poinformowała rzecznik Oświęcimia Katarzyna Kwiecień.

Park wejdzie w skład tzw. Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań, której realizacja ma sprawić, że miastem bardziej zainteresują się turyści, których około 2 mln każdego roku odwiedza Muzeum Auschwitz. Projekt zakłada zagospodarowanie w nieodległej przyszłości kilku miejsc, tak by powstał swoisty pomost między byłym niemieckim obozem a miastem z ponad 800-letnią historią. Obejmuje on m.in. budowę mostu na Sole, którym z Parku Pojednania Narodów będzie można przejść do Miejsca Pamięci. Przewiduje się także utworzenie parku na osiedlu Chemików.

Czytaj więcej

Skomentuj