Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Park z najwyższym wiązem

Park z najwyższym wiązem
18.02.2008, o godz. 0:34
czas czytania: około 2 minut
0

Magistrat w Strzelcach Opolskich wydał opracowanie „Strzelecki Park Miejski – historia odkryta na nowo”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Park Miejski, zlokalizowany w samym centrum Strzelec Opolskich, stanowi niezwykłą osobliwość botaniczną, historyczną i turystyczną. Jest atrakcją miasta i także jednym z najpiękniejszych i największych parków na Opolszczyźnie.

Strzelecki Park jest jednym z najznakomitszych przykładów sztuki ogrodowej XIX wieku w Europie. Największym walorem parku jest jego kompozycja, nieograniczająca się do samego obszaru parku, lecz wybiegająca daleko poza jego granice i włączająca do całości kompozycji otaczający krajobraz. Park skomponowano w stylu angielskim, w odmianie romantycznej. Podobieństwo jego kompozycji powoduje, iż często jest on porównywany z zabytkowym Parkiem Mużakowskim, największym parkiem angielskim, położonym po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Bogactwo występujących w strzeleckim parku form ogrodniczych, klombów, kompleksów ugrupowań drzewnych, krętych dróg i polan a także stawów i kanałów dały efekt zmienności widoków oraz większej przestrzeni. Mało kto wie, że w parku rośnie najwyższy wiąz w Polsce – 37,5m . Na terenie parku w przeszłości znajdowały się m.in. rzeźba bogini obfitości Ceres, świątynia grecka, mauzoleum, w którym znajdowały się prochy właściciela zamku – Hrabiego Andreasa Grafa Renarda.

Niestety większość z tych zabytków nie przetrwała do współczesnych nam czasów. Jedynie drzewa stoją do dziś. Olbrzymie dęby, topole, lipy i wiązy są świadkami historii miasta.

Publikacja została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Opracowanie można znaleźć na stronach internetowych magistratu (http://www.strzelceopolskie.pl/docs/historia_parku_srodek.pdf)

źródło: strzelceopolskie.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024