Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Paweł Ciećko: pierwsze nielegalne odpady już wracają do Anglii [WIDEO]

Paweł Ciećko: pierwsze nielegalne odpady już wracają do Anglii [WIDEO]
sr
08.11.2018, o godz. 13:02
czas czytania: około 2 minut
1

Zmiany przepisów uszczelniające system gospodarki odpadami nałożyły nowe obowiązki na Inspekcję Ochrony Środowiska. Inspektorzy wyposażeni w nowe narzędzia mają być skuteczniejsi w zwalczaniu nieprawidłowości w gospodarce odpadami. - Ustawa weszła w życie i już działa - mówi Paweł Ciećko, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kontrole bez wcześniejszych zapowiedzi w dzień lub w nocy, 600 nowych etatów dla inspektorów, ścisła współpraca z organami ścigania, a także dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych jak drony czy systemy namierzania satelitarnego – to kilka z nowości, które IOŚ otrzymał w związku z nowelizacją ustawy, która weszła w życie na początku września.

– Od 20 września inspektorzy nie muszą się legitymować pozwoleniem na przeprowadzenie kontroli, tylko wchodzą na zakład bez zawiadamiania – mówi Paweł Ciećko. W ustawie zapisane jest także, że działania inspektorów zobowiązane są wspierać organy takie jak prokuratura, policja, krajowa administracja skarbowa, czy straż pożarna.

– Te służby muszą się stawić do asysty przy takiej kontroli, jeżeli inspektor o to poprosi – informuje Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Paweł Ciećko oficjalnie powołany na Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

Nowela ustawy o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska upoważnia również IOŚ do zatrzymywania transportów, co do których występuje podejrzenie nielegalnego przewozu odpadów. Na tej płaszczyźnie inspekcja współpracuje z Inspekcją Transportu Drogowego.

– Kontrolujemy uprawnienia podmiotów do gromadzenia i odbioru odpadów, w przypadku ich braku wydajemy decyzję natychmiastową o zatrzymaniu i zawróceniu transportu – tłumaczy inspektor Ciećko. Dodaje, że na skutek przeprowadzonych akcji IOŚ-u pierwsze transporty odpadów wróciły już do Anglii.

– Skoro podmioty, które w Polsce się rozmyły tych odpadów nie odebrały, to angielska agencja ochrony środowiska zabiera je z powrotem do siebie – mówi.

Zdaniem głównego inspektora piony kontrolne wzmocni również wsparcie kadrowe, które zgodnie z ustawą przewiduje przyjęcie w szeregi inspekcji sześciuset nowych pracowników. Zaczną oni pracę od 1 stycznia 2019 r. Nabór rusza w listopadzie i grudniu w placówkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w całej Polsce.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


Ekoz

Komentarz #14560 dodany 2018-11-09 19:40:25

Istnieje podstawowe pytania w jaki sposób do Polski trafiły nielegalne odpady. Gdzie były odpowiednie służby: graniczne i celne, Inspekcja Ochrony Środowiska i inne. Czy prowadzone było dochodzenie w sprawie ustalenia winnych przestępstw i czy wyciągnięto odpowiednie wnioski karne i dyscyplinarne?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024