PGNiG planuje wychwyt CO2 z powstającej elektrociepłowni w Przemyślu

PGNiG planuje wychwyt CO2 z powstającej elektrociepłowni w Przemyślu
PAP
03.09.2020, o godz. 12:56
czas czytania: około 2 minut
0

PGNiG pracuje nad próbą zastosowania technologii wychwytu i zatłaczania dwutlenku węgla w powstającej gazowej elektrociepłowni w Przemyślu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Spółka PGNiG Termika rozpoczęła niedawno w Przemyślu budowę kogeneracyjnej jednostki gazowej. Elektrociepłownia ma mieć moc elektryczną nieco ponad 5 MW oraz 11 MW mocy cieplnej. Projekt zakłada wychwyt CO2 i zatłaczanie go w sczerpane złoża gazu.

– W Przemyślu jest szereg sprzyjających okoliczności. Powstaje nowa elektrociepłownia, a w okolicy są złoża gazu, eksploatowane, perspektywiczne oraz sczerpane. Czyli w jednym miejscu mamy gaz, który będziemy czerpać i zasilać elektrociepłownię, oraz możliwość zatłoczenia odpadu w postaci np. dwutlenku węgla. Jeżeli ta technologia miałaby gdzieś pokazać swoją wartość biznesową, to to jest chyba najlepsze miejsce. Dające największą szanse na sprawdzenie, w warunkach nie laboratoryjnych, tylko biznesowych – powiedział wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych, Robert Perkowski.

Podkreślił on, że PGNiG ma doświadczenia w zatłaczaniu gazów do sczerpanych złóż, chociażby ze złoża Borzęcin w zachodniej Polsce. Cały projekt jest na dość wczesnym etapie, ale PGNiG ma już np. wyniki analiz, gdzie w okolicy Przemyśla można by zatłoczyć spaliny z elektrociepłowni.

– Wiemy, że na pewno da się zatłoczyć, wiemy gdzie i wiemy jak. A teraz pracujemy nad tym, jak efektywnie wychwycić dwutlenek węgla – powiedizał R. Perkowski. – Mamy nadzieję, że fakt, iż paliwem jest gaz a nie węgiel, spowoduje, że efektywny wychwyt będzie łatwiejszy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024