Rozpoczęcie budowy planowane jest w II kwartale 2020 roku i według umowy z wykonawcą potrwa ona ok. 17 miesięcy.
– To kolejne przedsięwzięcie tego typu realizowane przez PGNiG TERMIKA w Polsce. Naszym celem jest wzrost udziału ciepła systemowego wśród mieszkańców Przemyśla i zapewnienie Im bezpieczeństwa energetycznego. Elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym oznacza czyste powietrze dla całego regionu przemyskiego – podkreślił Jarosław Głowacki, prezes PGNiG Termika.
Obecnie jedynym źródłem dla przemyskiego systemu ciepłowniczego jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza energię cieplną, spalając miał węglowy. Jej aktualna moc to 80 MW.
Po oddaniu do eksploatacji nowej gazowej elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie o 10,7 MW. Nowa elektrociepłownia gazowa okresach letnich będzie zastępować ciepłownię Zasanie, zaś w okresach zimowych będzie dla niej mocnym wsparciem, tworząc jeden system ciepłowniczy.
PGE przeznaczyło 5 mln zł dla szpitali na walkę z koronawirusem
Dzięki nowej gazowej elektrociepłowni emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie.
– W sytuacji, w której wszyscy zmagamy się z zagrożeniem epidemicznym, informacja
o inwestycji daje nadzieję, że nasz rozwój i dbałość o zdrowie mieszkańców może się odbywać i odbywa się zgodnie z planem. To może jeszcze nie ukoronowanie walki o lepsze powietrze, ale z pewnością bardzo ważny jej etap. Dla rozwijającego się turystycznie Przemyśla i Ziemi Przemyskiej to także kolejny argument, aby podziwiać nasze zabytki i przyrodę, oddychając pełną piersią – powiedział Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Komentarze (0)