Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

PIE: Zmiany w unijnych przepisach mogą dotknąć polskich producentów baterii

PIE: Zmiany w unijnych przepisach mogą dotknąć polskich producentów baterii
E. M./pap
09.08.2024, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Zmiany w unijnych przepisach dot. metodologii liczenia śladu węglowego baterii mogą dotknąć polskich producentów - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wprowadzenie tych zmian mogłoby przełożyć się na wyższy o 30-50 proc. ślad węglowy baterii produkowanych w Polsce niż we Francji - zauważono.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Komisja Europejska pracuje nad 40 aktami wykonawczymi do przyjętego przez Radę i Parlament Europejski rozporządzenia 2023/1542 z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii; do końca maja trwał proces konsultacji metodologii liczenia śladu węglowego produkowanych baterii.

Czy nowe zasady uderzą w Polskie firmy?

Jak poinformował PIE, wiele podmiotów postulowało rezygnację z możliwości tzw. offsetowania emisji pochodzącej z energii elektrycznej używanej przez przedsiębiorstwo, za pomocą gwarancji pochodzenia; czyli odpowiedniej ilości energii z odnawialnych źródeł w systemie. W zamian za to ślad węglowy miałby być obliczany na podstawie intensywności emisji produkcji energii elektrycznej w kraju, w którym zlokalizowana jest fabryka. Jak wskazano, taka decyzja miałaby negatywne skutki dla polskich przedsiębiorstw.

Polska liderem CO2 w UE

Przypomniano, że w Polsce intensywność emisji jest najwyższa ze wszystkich krajów UE i w 2023 r. wynosiła średnio 660 gram CO2 na kWh. Oznacza to, że średni ślad węglowy produkcji na kilowatogodzinę wynosiłby w naszym kraju blisko 40 kg. Dla porównania we Francji, jest to 3,5 kg. PIE ocenia, że do tej liczby należy dodać 45-60 kg śladu węglowego, który występuje we wcześniejszych etapach produkcyjnych. Finalnie może się to przełożyć na 30-50 proc. różnicę śladu węglowego między bateriami produkowanymi w tych dwóch krajach.

Instytut zauważa, że z tego powodu polskie baterie nie będą mieścić się w górnej granicy śladu węglowego. Wspomniano też, że Polska jest drugim, po Chinach producentem baterii na świecie i pierwszym w Europie – odpowiadamy za ok. 6 proc. globalnej produkcji. Wartość eksportu baterii z Polski – jak podano – w I kwartale br. wyniosła 12 mld zł (ponad 3 proc. całości eksportu towarów).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024