Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Pięć polskich miast z wysokim ratingiem finansowym

Pięć polskich miast z wysokim ratingiem finansowym
Bartłomiej Leśniewski
28.09.2022, o godz. 11:22
czas czytania: około 3 minut
0

Międzynarodowa agencja Fitch Ratings opublikowała komunikat, w którym zaznaczyła, że "Polski Ład" może być zagrożeniem dla budżetów samorządowych. Mimo tego zdecydowała się wyróżnić pięć polskich miast wysokim ratingiem A-. Te miasta to Gdańsk, Gliwice, Płock, Poznań i Warszawa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

– A- to najwyższa możliwa ocena dla polskiego samorządu lokalnego. Oznacza to, że miasto posiada bardzo dużą zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznania.

Ucieczka z zagrożonej strefy

W grudniu ubiegłego roku agencja Fitch wskazywała, że “Polski Ład”, wprowadzający duże zmiany w systemie dochodowym samorządów lokalnych, może doprowadzić do negatywnych zmian w systemie finansowania polskich samorządów. Z tego powodu agencja umieściła Miasto Poznań i pozostałe oceniane polskie miasta na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

– W najnowszym, opublikowanym 26 września, komunikacie Fitch ocenił przewidywane skutki “Polskiego Ładu” na sytuację finansową polskich samorządów. Nową ocenę oparto na założeniu, że nie nastąpią dalsze znaczące zmiany w reformie podatkowej. Tym samym agencja zdjęła z listy obserwacyjnej Poznań i 16 innych miast – pisze Urząd Miasta Poznania.

Jak czytamy w komunikacie Fitch ratingi kształtują się następująco:

– dla Gdańska, Gliwic, Płocka, Poznania i Warszawy ratingi zostały potwierdzone na poziomie „A-” z perspektywą stabilną;

– dla Bydgoszczy, Katowic, Szczecina i Ostrowa Wielkopolskiego ratingi zostały obniżone z „A-” do „BBB+” z perspektywą stabilną;

– dla Rybnika ratingi zostały potwierdzone na poziomie „BBB+” z perspektywą stabilną

– dla Częstochowy i Rzeszowa ratingi zostały obniżone z „BBB+” do „BBB” z perspektywą stabilną

– dla Opola ratingi zostały potwierdzone na poziomie „BBB” z perspektywą stabilną

– dla Białegostoku i Torunia ratingi zostały potwierdzone na poziomie „BBB” z perspektywą negatywną

– dla Chorzowa ratingi zostały potwierdzone na poziomie „BBB-” z perspektywą stabilną

– dla Zabrza ratingi zostały potwierdzone na poziomie „BB” z perspektywą negatywną.

Negatywna ocena „Polskiego Ładu”

– Reforma podatkowa wpłynie negatywnie na dochody podatkowe gmin, w szczególności na dochody JST z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) – przestrzega Fi

W przypadku gmin ocenianych przez Fitch, dochody PIT stanowiły średnio ponad 25% dochodów ogółem. W ocenie agencji przewidziane w nowelizowanej ustawie o dochodach JST subwencje będą niewystarczające by w pełni skompensować spodziewany spadek dochodów z tego tytułu. Gminy by przeciwdziałać spadkowi dochodów, będą zmuszone kontynuować podnoszenie podatków i opłat lokalnych.

Dodatkowe subwencje z budżetu państwa (o ratingu w przedziale A-BBB) przewidziane w ustawach zmienianych wskutek reformy podatkowej, działają po części stabilizująco na dochody JST, przez co nasza „średnia” ocena dla stabilności dochodów pozostaje niezmieniona.

Najlepiej w Poznaniu i Warszawie

Fitch podkreśla, że możliwości gmin do zwiększania dochodów podatkowych pozostają niezmiennie ograniczone (lub średnio ograniczone, w przypadku Warszawy i Poznania), wobec braku dodatkowych źródeł dochodów, braku podwyższenia udziałów gmin w redystrybucji podatku PIT, jak również ze względu na górne limity dla stawek podatków lokalnych. – Z tych powodów utrzymujemy „słabą” ocenę zdolności do zwiększania dochodów (za wyjątkiem Warszawy i Poznania, dla których ocena ta jest „średnia”) – pisze Fitch.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2_regionalne EŁK 12.03.24-26.03.24

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024