Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Pierwsza polska metropolia, która zaczęła liczyć swój ślad węglowy

Pierwsza polska metropolia, która zaczęła liczyć swój ślad węglowy
18.09.2023, o godz. 12:28
czas czytania: około 3 minut
0

Kraków jest pierwszą polską metropolią, która zaczęła liczyć swój ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez miasto. Teraz idzie krok dalej – każdy, kto w codziennej podróży wybiera komunikację miejską, przekona się, zerkając na swój bilet, że ta decyzja ma istotny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza do obiegu bilet, który zawiera informację o śladzie węglowym przejazdu. Dodanie napisu na bilecie oraz w aplikacji mobilnej ma wyraz symboliczny.

Europejski Tydzień Mobilności

To część kampanii edukacyjnej, wpisującej się w założenia trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Mobilności (16–22 września), podczas której miasto chce również upowszechniać wiedzę o tym, jaki wpływ ma działalność człowieka na środowisko, jak możemy go ograniczyć, dokonując codziennych wyborów i dlaczego jest to tak istotne dla nas wszystkich.

– Każdy środek transportu ma swoje wady i zalety. W tej inicjatywie nie chodzi o to, żeby optować tylko za jednym z nich, a inne wykluczać. Rolą miasta jest stworzenie wszystkim, którzy chcą się poruszać różnymi środkami transportu, odpowiednich do tego możliwości, żeby mieli wybór, żeby w sposób bezpieczny, korzystny dla siebie i możliwie szybki mogli podróżować po mieście. Europejski Tydzień Mobilności to dobry moment, aby z jednej strony powiedzieć, co zostało w tej materii zrobione, a z drugiej zastanowić się, jakie stoją jeszcze przed nami wyzwania – mówi zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.

Przesiadka do komunikacji miejskiej

Kraków obliczył, jaki ślad węglowy generuje poruszanie się po mieście komunikacją publiczną, a jaki samochodami osobowymi. – Od kilku lat prowadzimy jako miasto inwentaryzację gazów cieplarnianych, posługując się w tym celu międzynarodową metodyką. Uzyskiwane wartości raportujemy również na międzynarodowej platformie. Teraz skorzystaliśmy z tej wiedzy do celów edukacyjnych. W obliczeniach emisji związanej z transportem oparliśmy się na wartościach przeciętnych dla przyjętych założeń. Z danych przewozowych wynika, że średnia długość podróży Komunikacją Miejską w Krakowie to 6,4 km dziennie, natomiast osobne wyliczenia zostały wykonane na podstawie modelu transportowego dla samochodów osobowych – wyjaśnia Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK.

Okazało się, że w przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidulanej podróży samochodem. – Co ważne, ten ślad węglowy nie został policzony na podstawie jakichś europejskich standardów, tylko w oparciu o to, z czym faktycznie mamy do czynienia w mieście, na podstawie lokalnych danych dotyczących krakowskiego transportu zbiorowego w zestawieniu z ruchem samochodem, który odbywa się na naszych ulicach. I wyszło, że siedem razy można codziennie zmniejszyć ślad węglowy, wybierając komunikację miejską – podkreśla pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej Ewa Całus.

Bilety z informacją

Dlatego na krakowskim bilecie znajdzie się następujący komunikat: „Wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ograniczasz 7-krotnie emisję CO2 każdego dnia. Twoja średnia dzienna podróż to tylko 0,07 kg CO2”. Tę informację będzie można przeczytać także w języku angielskim.

Obliczenia zostały przygotowane przez Wydział Gospodarki i Klimatu UMK w oparciu o dane z jednostek miejskich obejmujące zużytą energię i ilości zużywanych paliw oraz Krakowski Model Ruchu obejmujący natężenie w ruchu na terenie Krakowa.

Ślad węglowy to współcześnie powszechnie przyjęta miara naszego oddziaływania na środowisko w zakresie emisji dwutlenku węgla. Przy postępującej zmianie klimatu niezwykle ważne jest szukanie sposobów na redukcję tego śladu. Zwłaszcza w przypadku miast, w których żyje największa liczba osób, ma to ogromne znaczenie. Zrównoważony, bezemisyjny transport to lepsza jakość życia i zdrowie nas wszystkich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024