Bidon na wodę wykonany z cukru, worek na buty lub strój sportowy oraz publikacja „Moja szkolna supermisja” trafią do rąk 8 tys. uczniów, którzy rozpoczynają swoją edukację w Krakowie. Ekologiczną niespodziankę przygotowało miasto.

– Wyprawka nie tylko uprzyjemni dzieciom pierwsze dni w szkole, ale zostanie z uczniami na dłużej. Przygotowaliśmy ją również po to, aby już u najmłodszych mieszkańców kształtować postawy proekologiczne, a także pomóc im budować więź z miastem – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska.

Bidon z cukru i worek wielokrotnego użytku

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował do pierwszaków także specjalny list, w którym napisał:

„Pierwszy dzień w szkole to wyjątkowy moment w życiu każdego z nas. Jestem przekonany, że w szkole, w której rozpoczynasz właśnie naukę, będziesz rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Mam nadzieję, że odkryjesz w sobie nowe talenty i poznasz nowych przyjaciół. Życzę Ci, aby nauka zawsze była dla Ciebie przyjemnością i okazją do radości. Pamiętaj, że dasz radę wszystko osiągnąć, jeśli tylko mocno uwierzysz w siebie”.

Jednym z trzech elementów wyprawki jest bidon wykonany 95 proc. z cukru. Dzięki temu po wyrzuceniu go, najlepiej do kompostowania, ulegnie on szybkiemu rozkładowi. Używanie go zmniejsza  zużycie plastiku, ponieważ nie trzeba kupować kolejnych, plastikowych butelek. Na bidonie, który można wielokrotnie używać, widnieje napis „W Krakowie pijemy wodę z kranu”. Uczniowie otrzymają też worek wielokrotnego użytku na trampki lub strój na WF, na którym zamieszczono krakowskie symbole m.in. Lajkonik i oko Smoka Wawelskiego.

Szkolna supermisja

Każdy pierwszoklasista otrzyma również publikację, wydrukowaną na ekologicznym papierze, pt. „Moja szkolna supermisja”, przygotowaną przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

– Z myślą o pierwszoklasistach przygotowaliśmy „Moją szkolną supermisję”, publikację, którą witamy w krakowskiej szkole oraz zachęcamy uczniów i uczennice między innymi do dbania o przyrodę, segregowania odpadów czy korzystania z ekologicznych środków transportu. Dzięki niej już od pierwszego dnia w szkole dzieci same będą mogły poczuć się „superbohaterami” i ratować świat. Pokazujemy, że poprzez zabawę i za sprawą nawet drobnych działań mogą zrobić naprawdę wiele. Naszą, dorosłych „supermisją” powinno być natomiast uwrażliwienie chociażby na sprawy ochrony środowiska i właśnie to robimy – mówi Ewa Całus, dyrektorka Wydziału Edukacji UMK.

W opracowaniu znajdują się też informacje o Krakowie o jego symbolach, a także wiele danych na temat zdrowego stylu życia czy bezpieczeństwa uczniów. Przez książkę pierwszoklasistów prowadzi dwójka krakowskich superbohaterów oraz ich jamnik. Ze względu na świętowane w tym roku 70. lecie Nowej Huty ilustracje i oprawę graficzną przygotowały artystki tworzące właśnie w tej dzielnicy, Joanna „Lola” Styrylska oraz Jagoda Pecela.

Z myślą o pierwszakach pochodzących z innych krajów i nieznających jeszcze zbyt dobrze języka polskiego, Urząd Miasta Krakowa przygotował publikację także w językach angielskim, rosyjskim i ukraińskim.  Zamieszczono je na Portalu Edukacyjnym Miasta Krakowa. Z kolei Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących pomógł w przygotowaniu publikacji w Braille’u oraz druku powiększonym.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj