Pierwszy gdański mikrolas dr. Miyawaki

Pierwszy gdański mikrolas dr. Miyawaki
R.G.
19.03.2023, o godz. 10:31
czas czytania: około 3 minut
0

W lutowym numerze Miesięcznika Zieleń Miejska szeroko opisywaliśmy koncepcję nasadzeń lasów w obszarach trudnych i zurbanizowanych autorstwa dr. Akira Miyawaki, natomiast obecnie koncepcje tę wprowadza w życie gdański samorząd. Na sobotę, 18 marca br., prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprasza gdańszczan do wspólnego działania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Akcja rozpocznie się o godz. 12.00, na obszarze Parku Południowego, w pobliżu terenu rekreacyjnego przy Zbiorniku Świętokrzyska II. Tam, gdański Zakład Utylizacyjny, przygotował podłoże i 650 drzew, krzewów oraz roślin leśnego runa. W sumie, ponad 35 rodzimych gatunków roślin.

Nasadzenia w Parku Południowym

– Wspólnie z mieszkańcami, od roku pracujemy nad koncepcją Parku Południowego – wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Zdecydowaliśmy, że park będzie większy kosztem terenów pod zabudowę mieszkaniową. Naszym celem jest też jak najmniejsza ingerencja w istniejącą zieleń. Chcemy ją jedynie uzupełniać. Zapraszam zatem do aktywnego powitania wiosny w Gdańsku. Zajmiemy się sadzeniem drzew w naszym Parku Południowym.

Pierwszy miejski mikrolas

– Wykonując naszą codzienną pracę wiemy, jak ważna jest troska o środowisko naturalne i bioróżnorodność – zapewnia Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Dlatego zaangażowaliśmy się w inicjatywę posadzenia w Gdańsku pierwszego miejskiego mikrolasu. Jest to dla nas również okazja, by pokazywać mieszkańcom, jak ważna jest idea gospodarki obiegu zamkniętego. Idea, którą można stosować w swoim życiu codziennym. Dzięki segregacji bioodpadów, której mieszkańcy codziennie dokonują w swoich gospodarstwach domowych, my w Zakładzie Utylizacyjnym produkujemy polepszacz gleby, zwyczajowo nazywany kompostem. Mikrolas będzie sadzony na podłożu z wykorzystaniem tego kompostu. Dodatkowo, zgodnie z filozofią gospodarki obiegu zamkniętego, blisko 100 sadzonek, które będą wykorzystane przy sadzeniu lasu, pochodzą z naszej zakładowej szkółki drzew – podkreśla Grzegorz Orzeszko.

Metoda dr. Miyawakiego

Gdański miejski mikrolas nasadzony będzie bardzo gęsto, zgodnie z metodą sadzenia lasów opracowaną przez wybitnego japońskiego botanika, dr. Akirę Miyawakiego.

Japoński uczony opracował technikę sadzenia lasów na trudnych terenach oraz w miastach. Jedną z głównych jej cech jest odpowiednie przygotowanie gleby. Natomiast w gdańskim mikrolesie gleba zostanie przygotowana z wykorzystaniem tzw. “Czarnego Złota Ogrodników”. Dodatkowo, część gatunków sadzonek zostanie przesadzona ze szkółki działającej na terenie Zakładu Utylizacyjnego.

– Wykorzystujemy w jak największym stopniu istniejące zasoby i ograniczamy ślad węglowy związany z produkcją i transportem roślin czy ziemi – mówi prezes Orzeszko. – Dzięki wykorzystaniu miejskiego kompostu sadząc mikrolas zużyliśmy 0 proc. torfu, którego eksploatacja niszczy środowisko przyrodnicze i klimat – dodaje Grzegorz Orzeszko.

W Gdańsku, na obszarze 200 m kw. posadzonych zostanie blisko 650 drzew, krzewów i roślin leśnego runa. Wśród nich: graby, buki, dęby, kaliny, lipy, bzy, kruszyny i dzikie jabłonie. Sadzone będą też fiołki, poziomki i leśne paprocie. W sumie ponad 35 rodzimych gatunków charakterystycznych dla grądu subatlantyckiego czy buczyny pomorskiej, czyli siedlisk leśnych typowych dla Gdańska i okolic.

Szansa dla naszych miast

Szerzej o zasadach i zaletach metody dr. Miyawakiego piszemy w artykule pt.: Zalety lasów Miyawakiego 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024