Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Pierwszy parklet powstaje w Katowicach

Pierwszy parklet powstaje w Katowicach
jw
30.08.2019, o godz. 10:04
czas czytania: około 2 minut
0

Przy ulicy Teatralnej powstanie pierwszy parklet w Katowicach, miejsce do odpoczynku wśród zieleni. Jego projekt wykonali studenci Politechniki Śląskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Parklet to miejscowe poszerzenie przestrzeni dla pieszych w okolicy najczęściej zdominowanej przez samochody. Może zajmować od jednego do trzech miejsc parkingowych i przybierać różne formy.

Elementy stałe to siedziska i zieleń, którą tym sposobem udaje się wprowadzić np. w ścisłej zabudowie śródmiejskiej. Parklet może być elementem stałym lub sezonowym.

– Teatralna, to chyba najmocniej nasycona kulturą katowicka ulica. Wykonaliśmy wiele przedsięwzięć artystycznych i promocyjnych w przestrzeni tej ulicy i zaobserwowaliśmy jej niezwykły potencjał. Ograniczenie ruchu kołowego w tym miejscu pozwoliłoby lepiej go wykorzystać – ocenia Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury i pomysłodawca stworzenia w tym miejscu “Małej Strefy Kultury”. Do pomysłu przychylił się prezydent Katowic Marcin Krupa. Instytut, w porozumieniu z urzędem miasta, podjął się przeprowadzenia wstępnych konsultacji na próbie mieszkańców i przedsiębiorców z ul. Teatralnej.

We wrześniu ubiegłego roku, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, na ulicy zostało przeprowadzone prototypowanie zmian pod nazwą  “Woonerf na Teatralnej”. W tym celu został ograniczony ruch kołowy (obowiązywał m.in. znak strefa zamieszkania).

Do projektowania parkletu zaproszeni zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Mieli oni okazję zapoznać się z efektami prototypowania z ubiegłego roku i poznać zebrane opinie mieszkańców. W efekcie powstały trzy projekty sezonowych parkletów. Ostatecznie przy Teatralnej zostanie zrealizowana koncepcja, będąca wypadkową dwóch z nich. W projekcie znajdziemy podział na część publiczną i półpubliczną, będą siedziska drewniane, stoły z krzesłami, a przede wszystkim dużo zieleni.

Parklet przy Teatralnej to rozwiązanie sezonowe. Jego forma może być modyfikowana, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Parklet będzie m.in. widownią dla wydarzeń organizowanych przez Regionalny Instytut Kultury i jego partnerów. We wrześniu, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ul. Teatralnej ponownie stanie się miejscem promocji zrównoważonego transportu wśród mieszkańców. Szczegóły wydarzenia zostaną podane wraz z zapowiedzią programu tegorocznej edycji obchodów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024