1 / 3

Przy ulicy Teatralnej powstanie pierwszy parklet w Katowicach, miejsce do odpoczynku wśród zieleni. Jego projekt wykonali studenci Politechniki Śląskiej.

Parklet to miejscowe poszerzenie przestrzeni dla pieszych w okolicy najczęściej zdominowanej przez samochody. Może zajmować od jednego do trzech miejsc parkingowych i przybierać różne formy.

Elementy stałe to siedziska i zieleń, którą tym sposobem udaje się wprowadzić np. w ścisłej zabudowie śródmiejskiej. Parklet może być elementem stałym lub sezonowym.

– Teatralna, to chyba najmocniej nasycona kulturą katowicka ulica. Wykonaliśmy wiele przedsięwzięć artystycznych i promocyjnych w przestrzeni tej ulicy i zaobserwowaliśmy jej niezwykły potencjał. Ograniczenie ruchu kołowego w tym miejscu pozwoliłoby lepiej go wykorzystać – ocenia Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury i pomysłodawca stworzenia w tym miejscu “Małej Strefy Kultury”. Do pomysłu przychylił się prezydent Katowic Marcin Krupa. Instytut, w porozumieniu z urzędem miasta, podjął się przeprowadzenia wstępnych konsultacji na próbie mieszkańców i przedsiębiorców z ul. Teatralnej.

We wrześniu ubiegłego roku, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, na ulicy zostało przeprowadzone prototypowanie zmian pod nazwą  “Woonerf na Teatralnej”. W tym celu został ograniczony ruch kołowy (obowiązywał m.in. znak strefa zamieszkania).

Do projektowania parkletu zaproszeni zostali studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Mieli oni okazję zapoznać się z efektami prototypowania z ubiegłego roku i poznać zebrane opinie mieszkańców. W efekcie powstały trzy projekty sezonowych parkletów. Ostatecznie przy Teatralnej zostanie zrealizowana koncepcja, będąca wypadkową dwóch z nich. W projekcie znajdziemy podział na część publiczną i półpubliczną, będą siedziska drewniane, stoły z krzesłami, a przede wszystkim dużo zieleni.

Parklet przy Teatralnej to rozwiązanie sezonowe. Jego forma może być modyfikowana, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Parklet będzie m.in. widownią dla wydarzeń organizowanych przez Regionalny Instytut Kultury i jego partnerów. We wrześniu, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ul. Teatralnej ponownie stanie się miejscem promocji zrównoważonego transportu wśród mieszkańców. Szczegóły wydarzenia zostaną podane wraz z zapowiedzią programu tegorocznej edycji obchodów.

Czytaj więcej

Skomentuj