W związku z nowelizacją ustawy i powołaniem krajowego regulatora – Wody Polskie – samorządy straciły prawo do ustalania taryf. Teraz spółki wod-kan przedstawiają swoje propozycje cen Wodom Polskim, a te akceptują wysokość opłat lub nakazują ich zmianę. W ten sposób mają być chronione interesy klientów.
Jednak prawnicy zwracają uwagę, że przedsiębiorstwa wodociągowe zwykle należą do samorządów i to one wiedzą najlepiej, jakie powinny być opłaty dla mieszkańców.
Dostarczanie wody – zadanie gminy!
Samorządy ostro protestowały przeciwko formie wprowadzania nowego prawa i treści nowych przepisów. Wskazywały, że prace legislacyjne były bardzo szybkie, że nie było wymaganej opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Władze Piły uważają, że nowe prawo narusza ustrojowe prawo gminy do wykonywania zadania własnego – zbiorowego zaopatrywania w wodę i odpierania ścieków, dlatego zdecydowały się zaskarżyć przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Rada Miasta Piły przyjęła uchwałę w tej sprawie jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się).
Władze Piły będą się domagać stwierdzenia niezgodności przepisów z Konstytucją m.in. z powodu pominięcia zasady rozpatrywania projektu ustawy w trzech czytaniach sejmowych, z powodu naruszenia zasad poprawnej legislacji, z powodu złamania zasad dialogu społecznego i ze względu a naruszenie procedur.
– Przepisy wykraczają poza granice ingerencji ustawodawcy w samodzielność gminy – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Legalność czy celowość?
Władze Piły zauważają, że Wody Polskie dostały kompetencje nadzorcze w oparciu o kryterium celowości, a w Konstytucji zawarty jest zapis, że nadzór nad samorządem terytorialnym może być sprawowany wyłącznie w oparciu o kryterium legalności.
Gazeta Prawna zwróciła uwagę, że tak naprawdę Piła nie reprezentuje samej siebie, lecz dużą część samorządu terytorialnego w Polsce. Wspierana jest bowiem przez Związek Miast Polskich zrzeszający ok. 300 samorządów.
Projekt wniosku Piły do Trybunału Konstytucyjnego został przygotowany przez zespół poznańskich prawników z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners.
Regulator cen działa w strukturze Wód Polskich przy 11 Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej, na wzór Urzędu Regulacji Energetyki. Zatwierdza ponad 2,6 tys. taryf przygotowanych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oraz gminy, na okres 3-5 lat.
muł bagienny
Komentarz #10974 dodany 2018-04-24 00:01:45
"Statek Piła Tango, Czarna bandera. To tylko Piła Tango; Tańczysz to teraz. Płynie statek Piła Tango, Czarna Bandera. Ukłoń się świrom, Żyj nie umieraj"