Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Piotr Duda: nie dajmy się podzielić, pomagajmy Ukrainie

Piotr Duda: nie dajmy się podzielić, pomagajmy Ukrainie
MŁ/PAP
14.07.2022, o godz. 11:46
czas czytania: około 3 minut
1

Nie dajmy się podzielić, pomagajmy Ukrainie. Musimy pomóc Ukraińcom przetrwać zimę – mówił w czwartek na antenie Programu I Polskiego Radia przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Zapowiedział też dalsze działania na rzecz usunięcia rosyjskich związków zawodowych z organizacji międzynarodowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

– Sytuacja tam na miejscu jest bardzo, bardzo trudna. Dlatego tym bardziej apeluję z tego miejsca także do wszystkich Polaków: nie dajmy się podzielić, pomagajmy Ukrainie. Nie tylko dlatego, że to jest w naszym interesie, ale po prostu człowiek człowiekowi musi pomagać – mówił lider “S”, który był gościem audycji “Sygnały Dnia” w Programie I Polskiego Radia.

W ostatnim czasie Piotr Duda z grupą współpracowników odwiedził Ukrainę. – To co zobaczyliśmy na Ukrainie, przeszło nasze wyobrażenie. Rozmiar tragedii, rozmiar zburzeń, które są tam dokonane przez zbrodniarza Putina i jego armię, są niewyobrażalne – mówił przewodniczący. Nie ukrywał, że widok masowych grobów i przerażające relacje Ukraińców o dokonywanych zbrodniach były dla uczestników związkowej delegacji wielkim przeżyciem.

To ważna wizyta

– Sytuacja jest dramatyczna, dlatego ta wizyta była tak dla mnie ważna, aby też przekazać mieszkańcom Ukrainy, że tu w Polsce staramy się na bieżąco dbać o uchodźców, o naszych gości – powiedział Piotr Duda. Przypomniał, że w ośrodkach związku przebywa ponad 400 uchodźców z Ukrainy, którymi opiekuje się związek.

– Ukraińscy żołnierze walczą nie tylko o wolność, o demokratyczną i wolną Ukrainę, ale także o Europę i Polskę i jest naszym obowiązkiem dbać o uchodźców, o gości w naszym kraju. I to robimy. (…). Jesteśmy po to, by wspierać Ukrainę nie tylko militarnie, humanitarnie, ale w każdy inny sposób – podkreślił szef Solidarności.

Usunąć rosyjskie związki z Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych

Podczas wizyty przedstawicieli związku na Ukrainie, Solidarność podpisała memorandum z Konfederacją Ukraińskich Związków Zawodowych. Duda wyraził nadzieję, że pomoże ono w skutecznym doprowadzeniu do usunięcia rosyjskich związków z Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, co dotąd nie nastąpiło. Lider “S” zarzucił tej międzynarodowej organizacji brak odwagi, podyktowany m.in. względami finansowymi – chodzi o składkę od rosyjskich związków skupiających ok. 20 mln członków.

Równe traktowanie pracowników

Inny punkt podpisanego z ukraińskimi związkami memorandum dotyczy tego, by ukraińscy pracownicy w Polsce byli traktowani tak samo jak zatrudnieni Polacy.

– Kodeks pracy obowiązuje polskiego pracownika, ale też ukraińskiego i oczywiście każdego innego – zaznaczył Duda, podkreślając, że zatrudnieni w Polsce Ukraińcy – często osoby z wojenną traumą – nie mogą być traktowani w sferze pracowniczej jak niewolnicy.

“Tego musimy pilnować i jako Solidarność będziemy o to zabiegać” – zapewnił szef związku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Byle kto

Komentarz #199550 dodany 2022-08-31 03:36:11

NIE POMAGAJMY UKRAINIE. NIECH POLITYCY Z WŁASNYCH KIESZENI Z TEGO FO KRADNĄ POMAGAJĄ WARA OD ZWYKŁYCH OBYWATELI

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2023