Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Piotrków Trybunalski jednak zrywa współpracę z rosyjską Kostromą i białoruskim Mołodecznem

Piotrków Trybunalski jednak zrywa współpracę z rosyjską Kostromą i białoruskim Mołodecznem
PAP/jw
02.03.2022, o godz. 12:01
czas czytania: około 2 minut
0

W związku z agresją wojsk rosyjskich na Ukrainę prezydent Piotrkowa Trybunalskiego (woj. łódzkie) na sesji rady miasta przedstawi projekt uchwały dotyczący zerwania współpracy partnerskiej z rosyjską Kostromą oraz białoruskim Mołodeczno - podał rzecznik piotrkowskiego urzędu Jarosław Bąkowicz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jeszcze w piątek nie było jasne, czy Piotrków Trybunalski (łódzkie) zerwie współpracę z nadwołżańskim portem Kostromą. Rzecznik urzędu miasta tłumaczył wówczas, że Polska nie zerwała stosunków dyplomatycznych z Rosją.

– Dlaczego zatem mielibyśmy się wychylać przed ruchy dyplomatyczne naszego kraju? – pytał w piątek rzecznik magistratu. – Nasze relacje mają charakter samorządowy, czyli są to relacje międzyludzkie. Przypomnę, że Piotrków ma długoletnie i bardzo dobre relacje z Kostromą. Świadczą o tym wielokrotne wzajemne wizyty przedstawicieli samorządów, czy chociażby nazewnictwo ulic i placów, jakie znajdują się w Piotrkowie i Kostromie.

Zerwanie współpracy partnerskiej

We wtorek rzecznik opublikował oświadczenie dotyczące współpracy z rosyjską Kostromą i Mołodecznem miastem położonym niedaleko Mińska – stolicy Białorusi.

– W związku z agresją wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę prezydent miasta Krzysztof Chojniak, na najbliższej sesji Rady Miasta, przedstawi radnym projekt uchwały dotyczący zerwania współpracy partnerskiej z dwoma miastami: rosyjską Kostromą oraz białoruskim Mołodecznem – napisano w komunikacie podpisanym przez Bąkowicza.

Prezydent Chojniak – jak wskazał rzecznik – ma zaproponować także podjęcie stanowiska, w którym piotrkowski samorząd potępi haniebny akt, którego Federacja Rosyjska dokonała 24 lutego 2022 r. W stanowisku – jak przekazał rzecznik – przewidziano wyrażenie solidarności z Narodem Ukraińskim, w szczególności z mieszkańcami ukraińskiego Równego na północnym zachodzie kraju – miasta partnerskiego Piotrkowa.

Fala zerwanych kontaktów

W ubiegłym tygodniu Bełchatów (Łódzkie) zawiesił współpracę z Sowieckiem (dawna Tylża) – miastem leżącym w obwodzie kaliningradzkim.

Przygotowany jest też projekt uchwały rady miejskiej dotyczący zerwania współpracy Łodzi z dwoma rosyjskimi miastami – położonym nad Zalewem Wiślanym Kaliningradem (d. Königsberg i Królewiec) i znajdującym się na wschód od Moskwy Iwanowem (do 1932 r. Iwanowo-Wozniesieńsk).

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do #PomagamUkrainie
css.php
Copyright © 2024