Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Płock dokończył przebudowę ujęcia wody. Jakość wody sprawdzą tu małże

Płock dokończył przebudowę ujęcia wody. Jakość wody sprawdzą tu małże
Bartłomiej Leśniewski
18.05.2022, o godz. 8:42
czas czytania: około 2 minut
0

Za 11,4 mln zł, przy wsparciu unijnym, w Płocku przebudowano i zmodernizowano ujęcie powierzchniowe wody "Grabówka”. Z ujęcia tego pochodzi ok. 50 proc. ogólnej ilości wody dostarczanej do miasta. Jedną z nowinek jest to, że do kontroli jakości wody wykorzystywane będą małże.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Ujęcie znajdujące się na prawym brzegu Wisły i tamtejszego Zbiornika Włocławskiego – opisuje PAP.

Dywersyfikacja źródeł

– To kolejna inwestycja Wodociągów Płockich, dzięki której połocczanie mają zapewnione dostawy wody – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas konferencji prasowej. – Dążymy do zdywersyfikowania źródeł wody, aby być lepiej przygotowanym na zmiany klimatu.

Jak opisuje „Dziennik Płocki” część wody w płockich kranach pochodzi ze studni głębinowych, część z Wisły Prezydent zaznaczył, że w Płocku realizowanych jest wiele inwestycji, które łatwo zauważyć jak np. budowa stadionu, przedszkola nr 17 czy modernizacje i przebudowy ulic. – Inne są mniej widoczne, a bardzo ważne i potrzebne, tak jak przebudowa powierzchniowego ujęcia wody „Grabówka” – podkreślił.

Wymóg remontu

Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich, cytowany przez PAP, podkreślił, że ujęcie powierzchniowe wody “Grabówka” zostało wybudowane w 1968 r. i “z uwagi na stan zużycia wymagało remontu i modernizacji w celu poprawy niezawodności i bezpieczeństwa dostaw wody dla miasta Płocka”.

Modernizacja obejmowała pompownię I stopnia, komorę ujęciową, komorę wlotową, budowę by-passu zatoki ujęciowej stanowiący zapasowe zasilanie w wodę pompowni Io, zatokę ujęciową, remont budynku agregatorowni wraz z wymianą agregatu prądotwórczego oraz przebudowę układu drogowego na terenie ujęcia wody.

Jak donosi „Płock Nasze Miasto” jedną z nowinek, jakie zastosowane zostały przez Wodociągi Płockie, jest System Biomonitoringu. Działa on z wykorzystaniem małży słodkowodnych. Osiem takowych zostaje umieszczonych w specjalnym zbiorniku, a następnie zostają przyczepione do elektromagnesów, które współpracują z sondami pomiarowymi rejestrującymi stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm. – Im muszla będzie bardziej otwarta, tym jakość wody będzie lepsza i bardziej czysta – opisuje „Płock Nasze Miasto”.

Dziennik Płocki, PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024