W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. – poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.

PKN Orlen podał, że w związku z planowaną budową instalacji oczyszczania gazów poprocesowych TGTU III, która ma powstać na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, podpisał umowę ze spółką Orlen Projekt. “Prace rozpoczną się w marcu 2022 r. Wartość inwestycji, która wpisuje się w strategię Orlen 2030, szacowana jest na ok. 346 mln zł” – przekazał koncern.

Ku grupie multienergetycznej 

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, “transformacja koncernu w kierunku grupy multienergetycznej oparta jest o energetykę odnawialną i gazową, ale także niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną”. Przypomniał, że zgodnie z przyjętą strategią, do 2030 r. na inwestycje Grupa Orlen planuje przeznaczyć łącznie 140 mld zł.

“Jednym z elementów tych działań jest właśnie konsekwentne ograniczenie emisji z naszych jednostek produkcyjnych. Nowa instalacja, która powstanie w Płocku, to kolejna proekologiczna inwestycja Grupy Orlen, która ułatwi osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.” – zaznaczył Obajtek, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Deklaracja neutralności emisyjnej

W informacji o planowanej budowie instalacji wskazano, że PKN Orlen już obecnie spełnia rygorystyczne normy środowiskowe “w odniesieniu do aktywów produkcyjnych”, wymagane zarówno przez Unię Europejską, jak i polskie prawo. Zgodnie ze strategią, koncern zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w roku 2050, a w ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 r. redukcję o 20 proc. emisji dwutlenku węgla z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych.

“Budowa i uruchomienie w połowie 2024 r. nowej instalacji TGTU III stanowi więc realizację założeń strategicznych” – oświadczył PKN Orlen. Wyjaśnił, że TGTU III zastąpi częściowo już wyeksploatowaną instalację OGK I, czyli odsiarczania gazów kominowych – Hydrosulfreen I. “Umożliwi również redukcję zanieczyszczeń z tej jednostki, co oznacza, że finalnie do atmosfery trafi gaz o około połowę niższej zawartości dwutlenku siarki” – zaznaczył koncern.

Instalacja oczyszczania gazów poprocesowych

Dla zakładu produkcyjnego w Płocku, jak podał PKN Orlen, realizacja inwestycji “oznaczać będzie redukcję zanieczyszczeń dwutlenku siarki o ponad 20 proc.”

“Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do realizacji tej inwestycji. Posiadamy odpowiednie zasoby, kompetencje i doświadczenie zarówno w zakresie zarządzania projektem, jak i realizacji dokumentacji technicznej” – zapewnił prezes Orlen Projekt Marcin Kasza. Spółka ta, jak wyjaśnił, powołała do realizacji instalacji oczyszczania gazów poprocesowych TGTU III 30-osobowy zespół, który wspierać będzie kadra menadżerska oraz działy wsparcia.

“To największe przedsięwzięcie, które będzie realizowane przez Orlen Projekt w naszej dotychczasowej 50-letniej historii” – podkreślił Kasza.

PKN Orlen podał, iż w ramach podpisanej umowy, oprócz budowy “pod klucz” instalacji TGTU III, Orlen Projekt wykona również kompletną infrastrukturę umożliwiającą pracę instalacji podstawowej, m.in. rozdzielnie, akumulatornię i stacje transformatorowe umiejscowione w nowopowstającym dwukondygnacyjnym budynku.

Ograniczenie emisji

Koncern wskazał, iż “konsekwentnie ogranicza emisję w swoich jednostkach wytwórczych”, zwracając przy tym uwagę, że TGTU III będzie kolejną jednostką obok Instalacji Odsiarczania Spalin – IOS w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, “dzięki której emisja dwutlenku siarki do atmosfery zostanie znacząco ograniczona”.

“Ponadto, aby zredukować emisję dwutlenku siarki na instalacji Reformingu V zrezygnowano z mieszanki paliwa gazowo-olejowego i zastąpiono je gazem. Zdecydowano także o modernizacji linii podgrzewu wsadu do reaktora na instalacji krakingu katalitycznego II oraz na trwałe wyłączono piec 01H2” – przekazał PKN Orlen. Działania te, jak ocenił koncern, “wpłynęły nie tylko na poprawę efektywności energetycznej części rafineryjnej płockiego zakładu, ale umożliwiły redukcję emisji dwutlenku siarki”.

Czytaj więcej

Skomentuj