Reklama

envicon 2023 ad1a

Płock: w zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł

Płock: w zakładzie PKN Orlen powstanie ekologiczna instalacja za ok. 346 mln zł
PAP/jw
07.02.2022, o godz. 12:43
czas czytania: około 3 minut
0

W zakładzie głównym PKN Orlen do 2024 r. powstanie instalacja oczyszczania gazów poprocesowych, która umożliwi dalszą redukcję emisji związków siarki do atmosfery. Prace rozpoczną się w marcu br. - poinformował koncern. Wartość inwestycji szacowana jest na 346 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

PKN Orlen podał, że w związku z planowaną budową instalacji oczyszczania gazów poprocesowych TGTU III, która ma powstać na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, podpisał umowę ze spółką Orlen Projekt. “Prace rozpoczną się w marcu 2022 r. Wartość inwestycji, która wpisuje się w strategię Orlen 2030, szacowana jest na ok. 346 mln zł” – przekazał koncern.

Ku grupie multienergetycznej 

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, “transformacja koncernu w kierunku grupy multienergetycznej oparta jest o energetykę odnawialną i gazową, ale także niskoemisyjną produkcję rafineryjno-petrochemiczną”. Przypomniał, że zgodnie z przyjętą strategią, do 2030 r. na inwestycje Grupa Orlen planuje przeznaczyć łącznie 140 mld zł.

“Jednym z elementów tych działań jest właśnie konsekwentne ograniczenie emisji z naszych jednostek produkcyjnych. Nowa instalacja, która powstanie w Płocku, to kolejna proekologiczna inwestycja Grupy Orlen, która ułatwi osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r.” – zaznaczył Obajtek, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

Deklaracja neutralności emisyjnej

W informacji o planowanej budowie instalacji wskazano, że PKN Orlen już obecnie spełnia rygorystyczne normy środowiskowe “w odniesieniu do aktywów produkcyjnych”, wymagane zarówno przez Unię Europejską, jak i polskie prawo. Zgodnie ze strategią, koncern zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej w roku 2050, a w ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 r. redukcję o 20 proc. emisji dwutlenku węgla z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych.

“Budowa i uruchomienie w połowie 2024 r. nowej instalacji TGTU III stanowi więc realizację założeń strategicznych” – oświadczył PKN Orlen. Wyjaśnił, że TGTU III zastąpi częściowo już wyeksploatowaną instalację OGK I, czyli odsiarczania gazów kominowych – Hydrosulfreen I. “Umożliwi również redukcję zanieczyszczeń z tej jednostki, co oznacza, że finalnie do atmosfery trafi gaz o około połowę niższej zawartości dwutlenku siarki” – zaznaczył koncern.

Instalacja oczyszczania gazów poprocesowych

Dla zakładu produkcyjnego w Płocku, jak podał PKN Orlen, realizacja inwestycji “oznaczać będzie redukcję zanieczyszczeń dwutlenku siarki o ponad 20 proc.”

“Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do realizacji tej inwestycji. Posiadamy odpowiednie zasoby, kompetencje i doświadczenie zarówno w zakresie zarządzania projektem, jak i realizacji dokumentacji technicznej” – zapewnił prezes Orlen Projekt Marcin Kasza. Spółka ta, jak wyjaśnił, powołała do realizacji instalacji oczyszczania gazów poprocesowych TGTU III 30-osobowy zespół, który wspierać będzie kadra menadżerska oraz działy wsparcia.

“To największe przedsięwzięcie, które będzie realizowane przez Orlen Projekt w naszej dotychczasowej 50-letniej historii” – podkreślił Kasza.

PKN Orlen podał, iż w ramach podpisanej umowy, oprócz budowy “pod klucz” instalacji TGTU III, Orlen Projekt wykona również kompletną infrastrukturę umożliwiającą pracę instalacji podstawowej, m.in. rozdzielnie, akumulatornię i stacje transformatorowe umiejscowione w nowopowstającym dwukondygnacyjnym budynku.

Ograniczenie emisji

Koncern wskazał, iż “konsekwentnie ogranicza emisję w swoich jednostkach wytwórczych”, zwracając przy tym uwagę, że TGTU III będzie kolejną jednostką obok Instalacji Odsiarczania Spalin – IOS w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, “dzięki której emisja dwutlenku siarki do atmosfery zostanie znacząco ograniczona”.

“Ponadto, aby zredukować emisję dwutlenku siarki na instalacji Reformingu V zrezygnowano z mieszanki paliwa gazowo-olejowego i zastąpiono je gazem. Zdecydowano także o modernizacji linii podgrzewu wsadu do reaktora na instalacji krakingu katalitycznego II oraz na trwałe wyłączono piec 01H2” – przekazał PKN Orlen. Działania te, jak ocenił koncern, “wpłynęły nie tylko na poprawę efektywności energetycznej części rafineryjnej płockiego zakładu, ale umożliwiły redukcję emisji dwutlenku siarki”.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2023