Zielona konkurencyjność
Zieleń działa kojąco na człowieka. Relaksacyjną moc natury postanowili wykorzystać zarządcy lotniska Schiphol w Amsterdamie i na obszarze całego obiektu zaaranżowali dla podróżnych przestrzeń do złudzenia przypominającą park. W miejscu tym można odpocząć i nabrać sił przed podróżą. Po przejściu kontroli paszportowej pasażerowie mogą spędzać czas na lotnisku w zaskakującej scenerii. Lotnisko-park jest zbiorem różnych przestrzeni – wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wypełnione są one barwami natury – zielenią i brązem, w które wpleciono naturalne elementy, takie jak pnie drzew oraz wijący się po nich bluszcz. Na ścianach umieszczono obrazy znanych na całym świecie parków. Multimedialne animacje przedstawiające motyle czy odgłosy zwierząt i rowerzystów, wydobywające się z zakamuflowanych głośników, pozwalają poczuć atmosferę prawdziwego parku. Zarządcy lotniska nie zapomnieli też o osobach, które chciałyby popracować w zielonej scenerii. Przeznaczono dla nich miejsca z bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz barem ze świeżo wyciskanymi sokami i zdrową żywnością. W miejscu tym można również wykazać się proekologicznymi zachowaniami. Umożliwia to na przykład nietypowa ładowarka do telefonu, która wykorzystuje prąd wytworzony podczas jazdy na rowerze. W obrębie zamkniętych przestrzeni zastosowano oświetlenie LED połączone z światłem słonecznym, przesyłanym za pomocą specjalnych rur i kabli światłowodowych. Wszystko to, by pozyskać klienta.
 
Ekologia (nie) idzie w las
Do wertykalnych ogrodów zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Dlatego też powstają coraz to śmielsze projekty, a niektóre z nich wciela się w życie. Przykładem takim jest pierwszy na świecie wertykalny las, który powstaje w Mediolanie. Dwudziestosiedmiopiętrowa konstrukcja nosi nazwę Bosco Vertical i została zaprojektowana przez włoskiego architekta – Stefano Boeriego. Jak podkreśla sam autor – jest to nowatorski sposób metropolitalnego zalesiania, który przyczynia się do regeneracji środowiska naturalnego oraz ochrony bioróżnorodności bez potrzeby zwiększania powierzchni miasta. Boeri nazwał swój projekt „modelem pionowego zagęszczania przyrody na terenie miasta”. Traktuje to też jako sposób na ochronę środowiska we współczesnych europejskich metropoliach i budowę więzi między ludźmi a naturą. Bosco Verticale składać się będzie z dwóch wież mieszkalnych o wysokości 110 i 76 m. Wieżowiec stanie w centrum Mediolanu, na skraju dzielnicy Isola. Obsadzony zostanie 900 drzewami o wysokościach 3, 6 lub 9 m. Oprócz tego rosnąć na nim będzie szeroka gama krzewów i kwiatów. Łączna powierzchnia szaty roślinnej ma wynieść 1 ha. Ekologiczny wieżowiec będzie posiadał liczne zalety. Przyczyni się do oczyszczania i nawilżania powietrza, będzie chronił przed silnym wiatrem, promieniowaniem słonecznym i hałasem. Woda zużywana w budynku ma być oczyszczana i wykorzystywana do podlewania roślin. Budynek zostanie też wyposażony w fotowoltaiczny system energetyczny. Bosco Verticale to pierwsza z wielu propozycji Boeriego zawartych w jego pracy BioMilano, która jest koncepcją biozróżnicowanej metropolii, jaką w przyszłości ma stać się Mediolan – dziś jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.
 
Bemowo na sportowo
Skwer Sportów Miejskich (SSM) to ambitny projekt zagospodarowania przestrzeni publicznej na warszawskim Bemowie. Burmistrz tej dzielnicy zapewnia, że zostanie on zrealizowany jeszcze przed EURO 2012. Inwestycja ma zaskakiwać nie tylko nowoczesną architekturą, ale także nietypowymi obiektami rekreacyjnymi. Projekt architektoniczny przygotowali najlepsi warszawscy architekci młodego pokolenia. Zaangażowanych zostało pięć pracowni architektonicznych, którym przyświecała idea stworzenia otwartej przestrzeni, w której będą mogły aktywnie spędzać czas wszystkie pokolenia. Pomysłodawcą stworzenia SSM jest Grzegorz Gądek – zapalony skater i społecznik. Zaproponował alternatywę dla pustych miejskich placów, przedstawił ją młodym architektom i tak powstał pomysł SSM jako miejsca, gdzie osoba w każdym wieku znajdzie coś dla siebie. A wybierać będzie z czego. W jednym miejscu będą funkcjonować m.in. kino plenerowe, podesty do tańca, boisko wielofunkcyjne, kawiarnia, strefa do gier planszowych, skate-park oraz ścianka wspinaczkowa. A wśród koron drzew rozpięta będzie drewniana, charakterystyczna trybuna, będąca jednocześnie dachem i pomostem do spacerowania. SSM powstanie w samym sercu Bemowa – na terenie zieleni przy ul. Górczewskiej, w sąsiedztwie urzędu dzielnicy i zabytkowego os. Przyjaźń. W przeciwieństwie do niezrealizowanej śródmiejskiej koncepcji czasowego Stadionu Siedmiolecia, bemowski obiekt ma pozostać na stałe. Jak zapowiedział burmistrz Bemowa – Jarosław Dąbrowski – podjęte zostaną starania, aby teren ten został zakwalifikowany w przyszłym planie zagospodarowania przestrzennego jako obszar rekreacyjno-sportowy. Dzięki temu uda się zachować unikalny charakter architektoniczny os. Przyjaźń, zabezpieczając je przed intensywną zabudową komercyjną. Obecnie gotowa jest koncepcja architektoniczna SSM, a do końca roku będzie opracowywany projekt budowlany. Na początku roku planuje się ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Dzielnica Bemowo na ten cel w przyszłorocznym budżecie zarezerwowała ponad 1,5 mln zł.
 
Ogród botaniczny w Olsztynie?
Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego mają w planach założenie w Olsztynie ogrodu botanicznego, w którym prezentowane będą kolekcje roślinności Pojezierza Mazurskiego. Ogród ma zostać zlokalizowany na dawnych terenach jednostki wojskowej, które po jej likwidacji przejęła uczelnia. Jest to obszar 27 ha. Podjęto już pierwsze działania w kierunku realizacji przedsięwzięcia – miasto zatwierdziło plan miejscowy, w którym uwzględniono w tym miejscu teren zieleni urządzonej. Obecnie trwają prace nad koncepcją przestrzenną i programową ogrodu. Znaleźć się w nim mają przede wszystkim gatunki rodzime, występujące w umiarkowanej strefie klimatycznej. Największym atutem tego miejsca jest jego lokalizacja nad Jeziorem Kortowskim, w pobliżu którego istnieje już kampus akademicki. Występują tam zróżnicowane warunki glebowe, sprzyjające wzrostowi gatunków charakterystycznych zarówno dla środowiska suchego, jak i wodnego. Planowany obiekt będzie nie tylko miejscem pracy dla naukowców, ale również przestrzenią przeznaczoną do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Olsztyna. W planach jest m.in. budowa herbaciarni, mostków, altan, fontann, a także miejsca zabaw dla dzieci. Największą przeszkodą mogą okazać się finanse. Szacuje się, że urządzenie 1 ha ogrodu kosztować będzie nawet 1 mln zł.
 
Wilanów jak nów
Rewitalizacja zespołu pałacowo-ogrodowego w Wilanowie powoli dobiega końca. Poszczególne, odnowione obiekty są oddawane do użytku. W ciągu kilku ostatnich lat wilanowski pałac i park zmieniały swój wygląd. Dzięki pozyskanym dotacjom udało się przywrócić dawny blask m.in. rezydencji Jana III Sobieskiego oraz okalającym ją ogrodom. Zakończono już najważniejsze etapy procesu rewitalizacji i renowacji, które finansowane były z różnych źródeł, m.in. z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z Programu Infrastruktura i Środowisko, ale także ze środków własnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach renowacji wilanowskiego zespołu odnowiono m.in. elewację pałacu. Projekt objął też zabezpieczenie 35 pochodzących z XVII i XVIII w. cennych rzeźb z pałacowych attyk, spośród których część sprowadzono na specjalne życzenie Jana III Sobieskiego. Muzeum przeprowadziło wykopaliska archeologiczne na terenie zespołu pałacowo-ogrodowego. Odnaleziono dwa pochówki szkieletowe datowane na koniec XI w. Przeprowadzono też rozpoznanie mikrobiologiczne w 79 salach i komnatach królewskich, które ma ułatwić zatrzymanie rozwoju mikroorganizmów powodujących niszczenie zbiorów. W ostatnim etapie prac przeprowadzona zostanie m.in. rewitalizacja ogrodów (wschodniego, północnego, południowego i ogrodu przy oranżerii) oraz konserwacja elementów architektury ogrodowej. Odtworzona zostanie też pergola południowa.
 
Park Historii Ziemi
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracują nad projektem Uniwersyteckiego Parku Historii Ziemi (UPHZ). Ma to być nowoczesna placówka edukacyjno-badawcza, zlokalizowana w północnej części Poznania. Nietypowe miejsce zajmie powierzchnię ponad 10 ha na obszarze kampusu uniwersyteckiego UAM Morasko. Planowana instytucja będzie przede wszystkim placówką dydaktyczną, przekazującą wiedzę w niekonwencjonalny i innowacyjny sposób. Koncepcja utworzenia UPHZ jest autorskim pomysłem naukowców uniwersytetu, którzy kierowali się chęcią stworzenia nowej jakości w dziedzinie prezentowania zagadnień związanych z naukami o Ziemi. Projekt jest pierwszym tego typu w Europie. Pomysłodawcom zależy na harmonijnym połączeniu elementów przyrody ożywionej i nieożywionej, co wpłynęło na wybór lokalizacji i określenie instytucji terminem „park”. Inwestycja planowana jest w bardzo atrakcyjnym krajobrazowo miejscu. Będzie stanowić jedną z najważniejszych atrakcji na szlaku łączącym rezerwat Meteoryt Morasko – unikatowe miejsce upadku meteorytów sprzed 10 tys. lat – z doliną Strumienia Różanego. Kluczem do sukcesu ma być utworzenie enklawy zieleni, w której znajdą się wkomponowane w krajobraz otwarte pawilony wystawiennicze z interaktywnymi wystawami, wypełnionymi elektroniką. Rozpoczęły się już intensywne prace koncepcyjne. Zaczęto również poszukiwać źródeł finansowania przedsięwzięcia. Inicjatorzy deklarują, że jeszcze w tym roku zostanie wykonany wstępny projekt, niezbędny do wystąpienia o środki unijne w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2021.