Aktualności ze świata
Podniebny ogród w Seulu
Zwycięzcą konkursu na projekt rewitalizacji fragmentu nieużywanej autostrady w centrum stolicy Korei Południowej ? Seulu ? została pracownia MVRDV. Projekt nazwany ?Seoul Skygarden? zakłada przekształcenie fragmentu wiaduktu w park, który pojawi się naprzeciw dworca. Wysoka na 17 m estakada została wyłączona z ruchu w 2006 r. i przeznaczona do rozbiórki. Jednak w 2009 r. w wyniku konsultacji społecznych postanowiono, że ten liczący w sumie 10 tys. m2 obszar zostanie przeznaczony na teren rekreacyjno-użytkowy.
Inwestycja wpisuje się w konsekwentnie realizowaną w mieście strategię powiększania terenów zieleni, która zakłada stworzenie w centrum Seulu przestrzeni bardziej przyjaznej mieszkańcom. W ?Seoul Skygarden? zostanie posadzonych aż 254 gatunków roślin ? głównie endemicznych. Projekt zakłada bowiem, że park stanie się swego rodzaju lokalnym arboretum i, oprócz funkcji rekreacyjnej, będzie również pełnić funkcję edukacyjną. W związku z tym pojawi się tzw. biblioteka flory ? rośliny zostaną posadzone wg alfabetycznego klucza i dokładnie opisane. Na terenie parku powstaną także liczne kawiarenki, kwiaciarnie, bazary a także biblioteka i szklarnia. Winy Mass, główny architekt i współzałożyciel MVRDV, wyjaśnia: ? ?Seoul Skygarden? odmieni codzienne życie wielu mieszkańców miasta, którzy będą mieli do dyspozycji przyjemny park, który okaże się prawdziwą oazą zieleni, umiejscowioną pośród tego całego zgiełku. Mieszkańcy będą mogli spacerować po parku, będącym pomnikiem i świadectwem różnorodności przyrody Korei, łączącym ludzi i środowisko. Częścią projektu jest ?przedszkole? dla roślin, w którym będą one dojrzewać, zanim trafią do okolicznych parków ? w ten sposób ?Seoul Skygarden? pomoże zazielenić całe miasto.
Nowy park w Beer Szewa
Beer Szewa ? czwarte co do wielkości miasto Izraela ? w ramach działań zamierzających ku poprawie jakości przestrzeni publicznych, zyskało w ostatnim czasie nowy park miejski. Nosi on imię Lilianny i Larry?ego Goodmanów i został zaprojektowany przez parę izraelskich architektów krajobrazu. Asif Barman i Noa Barot zaplanowali stworzenie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej, zachęcającej mieszkańców do aktywności i wypoczynku. Miejsca tego typu mają przyczyniać się do zacieśniania więzi między mieszkańcami a jednocześnie zapewnić im możliwość relaksu w promieniach słońca. W czasach biblijnych Beer Szewa pełniło funkcję pustynnej oazy. Parki miejskie mają obecnie odgrywać podobną rolę. Odpowiednia transformacja krajobrazu, zakładająca uzupełnienie go wodą, tworzy efekt oazy w sercu miasta. Użytkownicy parku mogą tu nie tylko odpoczywać, ale i aktywnie spędzać czas. Zajmujący dwa hektary teren zieleni leży przy jednej z najruchliwszych miejskich arterii ? ulicy Rager, na której siedzibę ma wiele ważnych instytucji, np. Uniwersytet Ben-Guriona, szpital Soroka, Konserwatorium Rubina, Centrum Sztuk Plastycznych czy miejski ratusz. W przyszłości powstaną tu także osiedle mieszkaniowe i przystanek szybkiej kolei miejskiej. Koncepcja parku koncentruje się wokół trzech obszarów odpowiadających: pustyni, wodzie i strefie roślinności. Dominującym elementem jest woda ? mamy tu duży, płytki basen i 130 biczów wodnych, chłodzących nie tylko powietrze, ale i przechodniów. W nocy strumienie wody są podświetlane. Obszar ?pustynny? zapewnia możliwość wypoczynku, np. w miniaturowych jaskiniach, z kolei w części ?roślinnej? można znaleźć odrobinę cienia.
Budynek ? muszla
W Szanghaju dobiegły końca prace nad budową Muzeum Historii Naturalnej. Budynek zaprojektowany przez Ralpha Johnsona z pracowni Perkins+Will ma blisko 45 tys. m2 i oferuje zwiedzającym ok. 10 tys. eksponatów przyrodniczych, pochodzących ze wszystkich kontynentów. Oprócz przestrzeni wystawowej, w muzeum znajdzie się kino 4D oraz zewnętrzny ogród wystawowy. Niezwykle intrygujący jest kształt i wewnętrzna organizacja budynku, wzorowane na skorupie łodzika ? morskiego głowonoga. Muszla łodzika to jedna z najczystszych geometrycznych form spotykanych w przyrodzie. Elementy nawiązujące do przyrody są zresztą głównym motywem widocznym na elewacji budynku ? odwzorowano tu m.in. strukturę komórkową roślin i zwierząt, z kolei żyjąca, wschodnia ściana symbolizuje wszechobecność organizmów żywych. Północna, kamienna ściana nawiązuje do ruchów tektonicznych i przypomina kanion wyżłobiony przez rzekę. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają klimatyzowanie budynku ? specjalna powłoka przepuszcza optymalną ilość światła słonecznego, znajdujący się na dziedzińcu owalny staw pomaga zapewnić chłodne powietrze, a oprócz tego pełni również funkcję zbiornika umożliwiającego odzysk deszczówki. W budynku do regulacji temperatury wykorzystano także źródła geotermalne. Wszystkie te układy są częścią ekspozycji.
Bambusowy pawilon
Bardzo ciekawie prezentuje się wietnamski pawilon narodowy przygotowany na potrzeby tegorocznej wystawy EXPO w Mediolanie, która potrwa do 31 października. Za projekt konstrukcji odpowiada studio Vo Trong Nghia Architects. Intencją projektantów było przywrócenie drzew panoramie miejskiej. Budynek wyróżnia się na tle pozostałych struktur zaprojektowanych z myślą o EXPO materiałem, z którego powstał. Do jego budowy wykorzystano charakterystyczny dla Wietnamu budulec, czyli bambus. Stworzono z niego 46 gigantycznych ?donic? przypominających inny symbol kraju ? kwiaty lotosu (symbolizujące optymizm), w których posadzono dorodne drzewa. Bambusowe ?kwiaty lotosu? okalające pawilon mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także i praktyczne zastosowanie ? pozwalają zacienić budynek i ograniczyć ilość promieniowania UV jakie do niego dociera. Dodatkowo, płytki basen otaczający pawilon zapewnia specyficzny, przyjemny mikroklimat. Goście wystawy mogą poruszać się po basenie po przypominających liście lotosu platformach. Budynek jest proekologiczny ? można go łatwo zdemontować i złożyć ponownie.
Uliczny kalejdoskop
Laboratorium Sztuki i Architektury (LAAB) z Hongkongu zaprezentowało swoją najnowszą instalację ? ?Kaleidome?. Rzeźba została zainstalowana przy wejściu do Shatin Park w Hongkongu. Inspiracją dla twórców były kalejdoskop, a także wzajemne oddziaływanie kwiatów, światła i cienia. Wielobarwna instalacja przeznaczona jest głównie dla dzieci, które mogą swobodnie wchodzić do środka. ?Kaleidome? składa się z 262 połączonych ze sobą wielościennych komórek wykonanych z wypolerowanej, odbijającej obrazy stali nierdzewnej. Podobnie jak w prawdziwym kalejdoskopie, instalacja odbija padające na nią światło i zalewa okolicę kolorowymi refleksami. Twórcy ?Kaleidome? przy jego projektowaniu stosowali metody cyfrowe ? wygenerowali jego formę w postaci parametrycznego modelu komputerowego, a struktura rzeźby składa się z różnych 22 rodzajów wielokształtnych komórek. Następnie za pomocą lasera wycięto odpowiednie kształty z arkuszy blachy, wygładzono ich krawędzie tak, aby spełniły normy bezpieczeństwa. Później pokryto je farbą w różnych odcieniach błękitu i czerwieni. Cyfrowy proces projektowania i wytwarzania elementów pozwolił na zminimalizowanie ilości odpadów generowanych w trakcie budowy. Instalacja powstała w ramach Jockey Club Community Arts Biennale 2015.
Zielone molo
Ogłoszono zwycięzców konkursu na projekt nowego molo w Saint Petersburgu na Florydzie. Zostało nim konsorcjum ASD/Rogers Partners Architects + Urban Designers/ KSLA. Władze miasta postanowiły ponowić konkurs, co poprzedziła decyzja dotycząca tego, by nie realizować projektu autorstwa pracowni Michael Maltzen Architecture, która zwyciężyła poprzednio. Przyczyną takiego wyboru był duży opór społeczny, wynikający z olbrzymich kosztów inwestycji. Postanowiono, że tym razem ważniejsza ma być funkcjonalność obiektu, a nie wybujała wizja artystyczna. Nowa koncepcja zakłada przede wszystkim wygodę użytkowników molo, zatem projekt obfituje w zieleń, która ma zapewniać przechodniom cień. Nie zabrakło też obiektów do różnorakich form aktywności. Powstaną także bar, amfiteatr na 4 tys. osób, ogrody, zjeżdżalnie wodne oraz pływające doki.