?Zastosowanie roślin pnących i okrywowych w architekturze krajobrazu?, Jacek Borowski, Piotr Lachota, Wydanie II uzupełnione, Wydawnictwo SGGW

Jak przekonują autorzy w publikacji: świadome stosowanie roślin okrywowych ma stosunkowo krótką historię, sięgającą zaledwie drugiej połowy XX wieku, ale rośliny pnące nie są odkryciem ostatnich lat i ich stosowanie sięga niemal początków cywilizacji.

W książce przedstawiono więc historyczne i współczesne zastosowanie roślin pnących, dokonano przeglądu wybranych gatunków, ale także omówiono sposoby podpierania tego typu roślin. Część publikacji poświęcono również zaletom pnączy, które pojawiają się w miastach, jak również kryteriom ich doboru w przypadku obiektów zabytkowych. W odniesieniu do roślin okrywowych autorzy omówili ich charakterystykę, ale także rolę i zastosowanie oraz podstawowe zasady projektowania obsadzeń ze szczególnym naciskiem na uprawę, przygotowanie gleby, właściwą gęstość, porę sadzenia roślin oraz polecane zabiegi pielęgnacyjne.

 

?Hotele dla owadów. 30 projektów do samodzielnego wykonania?, Melanie von Orlow, MULTICO Oficyna Wydawnicza

W niewielkiej publikacji wskazano 30 projektów hoteli dla dzikich owadów zapylających. Schronienia każdy z nas może wykonać sam, używając do tego celu prostych narzędzi i łatwo dostępnych materiałów. Tego typu minibudowle umieszczane w parkach, ogrodach, zieleńcach, a nawet na balkonach pomogą dzikim pszczołom, osom samotnicom, skorkom i złotookom znaleźć bezpieczne miejsce do rozrodu. Jak przekonuje autorka, owady te potrzebują naszej pomocy, gdyż masowo wymierają na skutek chemizacji rolnictwa, zmian klimatycznych, chorób oraz niszczenia ich naturalnych siedlisk. W publikacji zawarto proste instrukcje wykonania proponowanych hoteli dla owadów, uwzględniając przy tym spis potrzebnych materiałów, dokładne wymiary elementów oraz podglądowe rysunki.

 

?Dziedzictwo. Lasy i gospodarka leśna w kulturze i dziedzictwie narodowym?, red. prof. dr hab. D. J. Gwiazdowicz, prof. dr hab. K. Rykowski, Instytut Badawczy Leśnictwa

Znaczenie lasów w środowisku przyrodniczym i gospodarce zobowiązuje do całościowego spojrzenia i stanowi uzasadnienie zorganizowania szerokiej debaty nad kształtem ochrony, kierunkami rozwoju i sposobami użytkowania zasobów leśnych w naszym kraju, o czym przekonują autorzy książki. Zebrane w publikacji materiały stanowią efekt prac podczas konferencji panelowej, zorganizowanej w dniach 10-11 kwietnia ub.r. w Gołuchowie. Było to kolejne spotkanie ekspertów w ramach prac nad Narodowym Programem Leśnym. W trakcie obrad poruszono tematy kulturotwórczej roli lasu i drewna w dziejach cywilizacji, wartości estetycznych lasu, drzew/parków/krajobrazów kulturowych i pomników historii, a także lasu jako miejsce zachowania i ochrony historycznych zabytków, a także kultury materialnej i wartości patriotyczno-edukacyjnych.