Poznawanie świata flory i fauny jest pasjonujące. Dlatego przydatne w organizowaniu lekcji w terenie są ścieżki przyrodnicze.

Bardzo często informacje na szlakach przedstawia się jedynie za pomocą tablic, które bywają wystarczające dla dorosłych, ale dla dzieci, w dobie urządzeń multimedialnych, nie wydają się zachęcające do poznawania otaczającego świata. Można więc stwierdzić, że ograniczenie ścieżki przyrodniczej do wytyczenia szlaku i postawienia prostych tablic, często przepełnionych tekstem, nie jest rozwiązaniem optymalnym. Warto program tras wzbogacić o dodatkowe elementy, które będą kształcić poprzez zabawę. Oczywiście montaż w terenie elementów wymagających podłączenia do energii elektrycznej bywa trudny, a niekiedy wręcz niemożliwy. Na szczęście istnieją inne możliwości gwarantujące przyswojenie wiedzy, i to w połączeniu z dobrą zabawą.

Atrakcyjne formy tablic

Najprostszym sposobem na poprawę atrakcyjności ścieżki przyrodniczej jest wprowadzenie ruchomej tablicy, którą można oglądać z jednej i z drugiej strony. Wybierając zakres treści, które chce się przekazać, warto powiązać tematycznie obie strony, by opowiadały spójną historię. Należy pamiętać, by tablice zostały umieszczone na wysokości umożliwiającej dzieciom jej obracanie.

Ważne jest, aby istniała możliwość obserwacji opisywanych obiektów w okolicy. Jeżeli to niemożliwe, należy zastanowić się nad stworzeniem namiastki naturalnego...