Dostępność mieszanek traw stwarza możliwość zakładania trawników czy zadarniania stanowisk w zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych. Analizowanie składów botanicznych wielu mieszanek traw oferowanych na krajowym i europejskim rynku jest przede wszystkim czasochłonne i mało efektywne, ze względu na różnorodność firm oraz bogactwo odmian.

Wartość użytkowa odmian mieszanek trawnikowych opiera się głównie na kryteriach oceny wartości estetycznej, zwartości murawy, dekoracyjności blaszki liściowej, zimotrwałości oraz podatności roślin na choroby. Ważnym elementem oceny jest także intensywność (tempo) odrastania roślin po skoszeniu. Korzystniej prezentują się odmiany i mieszanki trawnikowe o jak najwolniejszym tempie odrastania po jej skoszeniu (tabela 1). W zależności od sposobu użytkowania wybór wartościowej i wolno odrastającej mieszanki w znaczny sposób może ograniczyć koszty utrzymania trawnika poprzez redukcję liczby koszeń oraz ilość zbieranej zielonej masy. Zakładając trawnik lub zagospodarowując tereny o różnorodnych wymaganiach, mamy nadzieję, że wysiane mieszanki spełnią oczekiwania właścicieli przyszłych trawników, szczególnie w zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych.

Przedmiot badań

W 2014 r. na terenie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie oraz Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Radostowie (woj. pomorskie) zostały założone kolekcje: 13 mieszanek ozdobny...