Jednym z podstawowych środków prawnych mających gwarantować, że rozwój będzie następował w sposób zrównoważony w przypadku usuwania drzew jest obowiązek wykonania nasadzeń zastępczych.

Ma on swoje umocowanie w postanowieniach art. 83 ust. 3 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody1, zgodnie z którym: Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów. W praktyce pojawiają się jednak wątpliwości, czym należy kierować się przy ustalaniu wielkości nasadzeń zastępczych oraz miejsca ich wykonania. Okoliczność ta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku drzew rosnących w pasie drogowym.

Kontrola bezpieczeństwa

Zgodnie z danymi statystycznymi, każdego roku w wyniku zderzeń pojazdów z przydrożnymi drzewami ginie blisko pół tysiąca osób, a ok. 2,5 tys. zostaje rannych. Zdaniem prezesa Najwyższej Izby Kontroli (NIK) jedną z przyczyn takiego stanu są nieprecyzyjne przepisy, które uzależniają usunięcie drzew z niebezpiecznych miejsc od zastąpienia ich nowymi, nasadzonymi często w pasie drogowym. W konsekwencji, zdaniem tego organu kontroli, zamiast jednego wyciętego drzewa pojawia się kilka innych, świeżo nasadzonych w pobliżu drogi, które z czas...