Produkcja biogazu z odpadów biologicznych oraz odchodów ludzkich i zwierzęcych generuje elektryczność oraz ciepło, redukuje popyt na energię z surowców kopalnianych i na nawozy chemiczne, a także oszczędza uzdatnioną wodę. Technologia wykorzystująca odnawialne zasoby już istnieje. Kiedy rządy wykorzystają tę alternatywę, uniezależniającą w pewnym stopniu od ropy naftowej jest tylko kwestią czasu.

Technologia ta została zaadoptowana m.in. w Niemczech, Chinach, Indiach i Nepalu, ponieważ stała się lokalnym źródłem zaopatrzenia w energię, które redukuje uzależnienie od krajów posiadających ropę naftową czy gaz. Zdecentralizowana, skojarzona generacja prądu elektrycznego oraz ciepła z biogazu oferuje oszczędności energii pierwotnej oraz redukuje straty przesyłowe, a przy tym mniejsze instalacje nie są tak narażone na akty terroryzmu. Dodatkowo, produkcja biogazu z odchodów ludzkich czy zwierzęcych może być realizowana w sposób ciągły oraz buforować szczyty w dostawach energii wiatrowej czy słonecznej.
W tradycyjnych spłukiwanych i odprowadzających odchody układach do oczyszczania ścieków zużywa się znaczące ilości wody i energii, które są potrzebne głównie w procesie aeracji dla podtrzymania życia mikroroorganizmów tlenowych. Bezpośrednie oczyszczanie beztlenowe ścieków miejskich nie jest uzasadnione ekonomicznie z uwagi na duże rozcieńczenie odchodów ludzkich. Fekalia stanowią tylko 1% ścieków, reszta to woda pitna, dodawana głównie celem transportu fek...