Coraz więcej przedsiębiorstw, chcąc zmniejszyć zużycie energii oraz koszty z nią związane, decyduje się na przeprowadzenie audytu energetycznego. Na jego podstawie określa się miejsca i przyczyny marnotrawstwa energii, proponuje działania naprawcze, a także przedstawia oszczędności, które są możliwe do osiągnięcia po wdrożeniu zaleceń poaudytowych.
Mimo że intuicyjnie inżynierowie przemysłowi wiedzą, o czym mowa, to jednak w momencie ustalania konkretów, np. przed spisaniem umowy na wykonanie audytu, okazuje się, że każdy rozumie go inaczej. Dla jednych jest to inwentaryzacja urządzeń biorących udział w generacji, przesyle i zużyciu energii, a inni uważają, iż polega on na wykonaniu konkretnych pomiarów w instalacjach i wyciagnięciu z nich wniosków dotyczących możliwości poprawy efektywności energetycznej. Są też i tacy, którzy chcieliby, by w jego wyniku powstała gotowa dokumentacja techniczno-finansowa dla inwestycji energooszczędnej czy też coś w rodzaju studium wykonalności (ang. feasibility study).
Definicję audytu można znaleźć w materiałach przygotowanych przez UE. Audyt energetyczny to systematyczna analiza głównych ścieżek przepływu energii w celu znalezienia możliwości poprawy ich efektywności, a co za tym idzie – obniżenia zakładowych kosztów energii. Określa on miejsca i przyczyny marnotrawstwa energii, proponuje działania naprawcze i przedstawia potencjalne oszczędności do...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?