Austria drewnianym pionierem
Sektor energetyczny z uwagą śledzi dyskusję na forum Unii Europejskiej w sprawie regulacji prawnych dotyczących dążenia państw członkowskich do neutralności klimatycznej. W lipcu br. poznaliśmy kolejne rozwiązania legislacyjne, proponowane przez Komisję Europejską, które mają wpłynąć na walkę ze zmianami klimatu i ograniczyć emisję CO2 na Starym Kontynencie.
Podczas wywołanego wojną kryzysu płacimy rachunek za zaniedbania i opieszałość na drodze konwersji naszych gospodarek w stronę zielonej energetyki. Wyciągnijmy z tego wnioski na przyszłość – mówiła Leonore Gewessler, austriacka minister klimatu i środowiska, podczas siódmej Środkowoeuropejskiej Konferencji Biomasy, która w styczniu br. odbyła się w austriackim mieście Graz.
Zdaniem Gewessler, wydarzenia wojenne i związany z nimi kryzys energetyczny nie powinny być traktowane jako pretekst do spowalniania zielonej rewolucji. – Przeciwnie, powinniśmy ją przyspieszyć, by drugi raz nie dać się w zaskoczyć kryzysem – podkreśliła minister Gewessler.
– Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ale musimy sobie z nią poradzić. Dzięki bioenergii w ciągu ostatnich kilku dekad stworzyliśmy innowacyjny instrument na przyszłość. Wraz z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak wiatr, woda czy słońce, i odpowiednimi środkami oszczędzani...