Trendy zrównoważonego rozwoju

Eksperci International Institute for Management Development (IMD) zidentyfikowali trendy na 2023 r. w zakresie zrównoważonego rozwoju, które będą napędzać dalszą transformację biznesową. Oto najważniejsze z nich:

  1. Przejście do zerowej emisji netto. Firmy ciężko pracują, by do 2050 r. lub w innych terminach osiągnąć zerową emisję netto.
  2. Gotowość organizacji do zrównoważonej transformacji. Istnieje pilna potrzeba wejścia kapitału prywatnego na rynki wschodzące, aby pomóc w rozwiązywaniu wielkich wyzwań systemowych. Konieczna jest transformacja organizacyjna i gotowość na dopuszczania kapitału prywatnego do rozwiązywania problemów. Rozwiązania systemowe oparte na współpracy wymagają nowego podejścia do niestabilności i alternatywnych źródeł kapitału.
  3. Następna generacja firm rodzinnych będzie napędzać zrównoważony rozwój oparty na danych. To może pomóc w osiągnięciu zerowej emisji netto.
  4. Wojna i niedobory energii przyspieszają osiągnięcie efektywności energetycznej. Rosyjska inwazja na Ukrainę zakłóciła dostawy energii, powodując niepewność energetyczną, gwałtowny wzrost kosztów i silną zachętę do inwestowania w OZE. W perspektywie krótkoterminowej przedsiębiorstwa będą poszukiwać sposobów na zaoszczędzanie energii w celu zmniejszenia zarówno koszt&...