Materiały zawierające azbest, wskutek kilkudziesięciu lat powszechnego stosowania, są dziś niemal wszechobecne. Znakomite właściwości użytkowe azbestu, do których można zaliczyć m.in. wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz niepalność, spowodowały, że znalazł on liczne zastosowania i stał się komponentem wielu wyrobów, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu.
Azbest stosowany był do produkcji ok. 3000 wyrobów, przede wszystkim budowlanych, szczególnie płyt dachowych i elewacyjnych, a także rur1. Zastosowanie tego minerału znacznie poprawiło warunki bezpieczeństwa w przemyśle, zwłaszcza tam, gdzie występowały zagrożenia powodowane ogniem lub wysokimi temperaturami, oraz pozwoliło zastąpić strzechy na budynkach polskich wsi i miast solidnym i ogniotrwałym materiałem. W przemyśle motoryzacyjnym z kolei azbest był składnikiem klocków hamulcowych i okładzin sprzęgłowych. Wykorzystywany był również do produkcji płytek winylowo-azbestowych (PCW), używanych jako materiały podłogowe2.
Szczególna ostrożność
Z obecnością azbestu zaczęto wiązać jednak niektóre choroby. Dogłębna analiza obserwowanych zależności oraz niemal lawinowo rosnąca liczba zachorowań na pylicę azbestową czy też raka płuc doprowadziły do sformułowania wniosków na tyle niepokojących, że podjęto szereg radykalnych...