Sieci kanalizacyjne i wodociągowe są bardzo ważnym elementem infrastruktury podziemnej w miastach, jednak awarie wynikające z ich złego stanu technicznego nie należą niestety do rzadkości. Ich skutki odczuwane są boleśnie nie tylko przez zarządców sieci ale, przede wszystkim, przez zwykłych mieszkańców.

Uszczelnienie, renowacja czy może pełna wymiana konstrukcji? Podjęcie właściwej decyzji co do zakresu prac renowacyjnych a także wybór odpowiedniej technologii odnowy to zadania obarczone dużą odpowiedzialnością. Ich efekty będą pozytywnie lub negatywnie odczuwalne jeszcze przez długi czas ? trwałość obiektu po wykonaniu renowacji powinna bowiem sięgać kolejnych kilkudziesięciu lat.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. implikowało konieczność wypełnienia określonych zobowiązań nałożonych na nasz kraj w wielu dziedzinach życia społecznego i nie tylko, w tym także w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Koncepcja zapewnienia oczyszczania całości ścieków bytowo-gospodarczych wymagała podjęcia wielotorowych działań, zarówno w zakresie budowy nowej, jak i rewitalizacji istniejącej podziemnej infrastruktury transportującej ścieki, a także budowy licznych obiektów naziemnych związanych ściśle z procesem ich oczyszczania. Jedynie w latach 2007-2014 powstało w Polsce ponad 50 tys. km nowych sieci kanalizacyjnych1 a obiekty wybudowane w poprzednich dziesięcioleciach poddawane są systematycznie zabiegom renowacyjnym...