Drobnoustroje występujące w naszym otoczeniu są często przyczyną wielu chorób człowieka, zwierząt i roślin. Te formy chorobotwórcze określane są jako mikroorganizmy patogenne. Szeroki zakres organizmów patogennych można znaleźć m.in. na różnych etapach produkcji i dystrybucji wody oraz w wodzie po jej uzdatnieniu i przeznaczonej do bezpośredniej konsumpcji.

Ponieważ obecność drobnoustrojów w wodzie jest niebezpieczna dla organizmu człowieka, należy stosować różne techniki i zabiegi, które mają na celu ich identyfikację oraz usunięcie. Wszystkie organizmy patogenne przyczyniają się bowiem do roznoszenia chorób zakaźnych i pasożytniczych. Bakterie są patogenami wówczas, gdy namnażają się w organizmach wielokomórkowych i powodują problemy zdrowotne. Znane są także gatunki bakterii, które nie są patogenne, gdy żyją w ściśle określonym środowisku (np. Escherichia coli, gdy występuje w jelicie człowieka), natomiast gdy przypadkowo zaatakują inny trakt biologiczny i występują poza swoim środowiskiem (np. poza jelitem), to wówczas stają się formą patogenną.

Miano coli - najmniejsza objętość badanej wody (w mililitrach), w której stwierdza się jeszcze obecność przynajmniej jednej bakterii z grupy coli.
Wskaźnik coli - liczba bakterii grupy coli występująca w badanej objętości wody, najczęściej w 100 ml.
NPL - najbardziej p...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?

css.php