Związek Miast Polskich przedstawił na początku października br. swoje stanowisko w sprawie projektu zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wyraził też dezaprobatę z powodu trybu procedowania, który pominął opinie samorządowców.

Związek Miast Polskich w swoich dotychczasowych stanowiskach podkreślał konieczność szybkiej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie jej bieżącego stosowania, a następnie podjęcia pogłębionej dyskusji nad korektą rozwiązań systemowych. Wprowadzenie poprawek jest niezbędne, zwłaszcza po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2013 r., i to w terminie wyznaczonym przez Trybunał.

Do kwestii wymagających pilnej nowelizacji zaliczyliśmy m.in. egzekucję opłat śmieciowych (bowiem oprócz miast na prawach powiatu gminy nie mają służb egzekucyjnych) oraz wyeliminowanie stawki opłaty z formularza deklaracji śmieciowej. Poza tym wymieniliśmy także poszerzenie zadań finansowanych z opłaty (art. 6r) o działania kontrolne, usuwanie śmieci z przestrzeni publicznych (np. z koszy ulicznych i parków) oraz likwidację dzikich wysypisk. Konieczne jest również uszczegółowienie kosztowej formuły opłaty, co ograniczy możliwość jej zaniżania.

W zakresie niezbędnych zmian systemowych, wymagających pogłębionej debaty, postulowaliśmy m.in.:

  • odrzucenie proponowanych przez zespół resortowy zmian dotyczących spóźnionego i nieuczciwego wprow...