Budynki Zespołu Szkół w Ełku, pochodzące z lat 70. ubiegłego wieku, charakteryzowały się dużymi stratami ciepła. Rocznie na potrzeby szkoły zużywano prawie 600 ton węgla, który spalany był w przestarzałych kotłach o łącznej mocy ok. 1,1 MW, powodując emisję znacznych ilości zanieczyszczeń do powietrza.
W listopadzie ub.r. zakończono realizację projektu, w ramach którego została przeprowadzona kompleksowa modernizacja obejmująca budowę nowoczesnej kotłowni opalanej zrębkami drzewnymi oraz prace termomodernizacyjne, czyli docieplenie ścian zewnętrznych, ścian piwnic oraz stropów. Modernizacja pozwoliła na redukcję mocy zainstalowanej do poziomu 0,6 MW (dwa kotły na biomasę o mocy 0,3 MW każdy), tj. o prawie 50% w stosunku do stanu wyjściowego. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię cieplną zmniejszyło się o ponad 60%, co z kolei znacznie ograniczyło koszty ogrzewania. Korzyści te wynikają z ograniczenia strat ciepła oraz wykorzystania biomasy jako źródła energii. Spalanie odpadów drzewnych, pozyskiwanych z lokalnych zakładów przetwórstwa drewna oraz z Lasów Państwowych, praktycznie wyeliminuje emisję dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i pyłów oraz spowoduje redukcję emisji tlenków azotu o ok. 80%. Aspekt ekologiczny przedsięwzięcia ma duże znaczenie ze względu na to, że Ełk znajduje się na terenie o wysokich walorach turystycznych i krajobrazowych.
Projekt został doceniony w XII edycji konkursu EkoFunduszu na oszczędność energii w systemach grzewczych i otrzymał nagrodę w formie dotacji w wysokości 1,27 mln zł, co stanowiło 50% jego kosztów. Środki te zostały przeznaczone na zakup i montaż obu kotłów na biomasę, prace budowlane niezbędne dla właściwego funkcjonowania kotłowni, a także przeprowadzenie części prac termomodernizacyjnych. Tak wysoka pomoc ze strony EkoFunduszu umożliwiła Starostwu Powiatowemu w Ełku szybką i pełną realizację inwestycji, pozwalającą zarówno na obniżenie kosztów funkcjonowania obiektu, jak i na widoczną poprawę komfortu jego użytkowania. Modernizacja ta stanowi kolejny udany przykład wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
(uw)