Od 1 lipca każda jednostka gmina powinna publikować na swojej witrynie WWW Biuletyn Informacji Publicznej (BIP).

Ustawa o dostępie do informacji publicznej artykułuje prawo każdego obywatela do dostępu do informacji o sprawach publicznych. Zobowiązuje jednocześnie władze publiczne oraz podmioty wykonujące zadania publiczne do udostępniania tzw. informacji publicznej.
Narzędziem jest publikator teleinformatyczny Biuletyn Informacji Publicznej – w skrócie: BIP. Ma stanowić odrębny kanał informacyjny łączący administrację z otoczeniem i służyć głównie realizacji usług publicznych on-line.
BIP to ujednolicony system stron WWW. Ustawa określa jego obowiązkową zawartość. Zakres tej informacji konieczny do opublikowania od 1 lipca 2003 r. o podmiotach wykonujących zadania publiczne to w skrócie: informacje o ich statusie, organizacji jednostki, działalności i kompetencjach, o organach i osobach sprawujących w niej funkcje i ich kompetencjach, o trybie działania, sposobach stanowienia aktów publiczno-prawnych, sposobach przyjmowania i załatwiania spraw, prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach.
Od 1 stycznia 2004 w BIP mają się znaleźć bieżące informacje o stanie przyjmowanych spraw, kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania, wyników kontroli przeprowadzanych w jednostkach.
Dostęp do informacji publicznych zawartych w Biule...