Błędy w pielęgnacji zieleni miejskiej
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o zieleni w mieście, o jej wartości, funkcji, walorach estetycznych i przyrodniczych. Nie wyobrażamy sobie miasta bez drzew, wypełnionego jedynie betonem, szkłem i infrastrukturą miejską. Chcemy żyć blisko parków oraz zieleńców, mieć zadbaną zieleń na osiedlach i w pobliżu dróg. Jak to wygląda w rzeczywistości?
W ramach budżetu partycypacyjnego mieszkańcy składają wnioski o finansowanie nowych obiektów. Dzięki temu powstają skwery, zieleńce i miejsca spotkań, projektowane zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. W trakcie realizacji sadzone są nowe drzewa i krzewy, a istniejące adaptuje się i otacza opieką. Niestety, pielęgnacja drzew starszych wywoduje wiele kontrowersji. Niejednokrotnie drzewa po zabiegach zamiast cieszyć oko ? chorują, łamią się, a nawet przewracają. Ich sylwety są zniekształcone i tracą walory przyrodniczo-krajobrazowe.
Wymagane kompetencje
Co zrobić, aby pielęgnacja paradoksalnie nie szkodziła drzewom, lecz sprzyjała poprawie ich estetyki i stanu zdrowia? Przede wszystkim do prowadzenia prac zatrudniajmy fachowców, posiadających wiedzę, doświadczenie oraz legitymujących się ukończeniem specjalistycznych kursów arborystycznych (np. European Treeworker) lub chirurgii drzew. Drzewa starsze to dobro bezcenne. Niewłaściwie pielęgnowane bezpowrotnie stracą swoje walory przyrodniczo-krajobrazowe i witalność, a w skrajnych przypadkach obumrą. Jeśli drzewost...