Zagrożenie, jakie stwarzał wypełniony po brzegi odpadami niebezpiecznymi magazyn w miejscowości Komorniki w gminie Kleszczewo, udało się zlikwidować, jednak aby w przyszłości uniknąć podobnych niebezpiecznych sytuacji, władze powiatu poznańskiego postulują wprowadzenie konkretnych zmian w przepisach.

W Komornikach w bezpieczny sposób usunięto 1310 ton odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, zebranych i pozostawionych przez nieuczciwego przedsiębiorcę. Udało się to dzięki zdecydowaniu Starosty  Powiatu Poznańskiego, odważnemu podejmowaniu trudnych decyzji przez Zarząd Powiatu w Poznaniu, poparciu działań starosty przez Radę Powiatu w Poznaniu, a także dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu, wsparciu merytorycznemu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu i sprawnemu zabezpieczeniu przez jednostkę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu miejsca usuwania odpadów.

Likwidacja bomby ekologicznej wymagała wielkiego wysiłku administracyjnego, ale przede wszystkim kosztowała podatników niemal 2,4 mln zł, które zapłacono za zastępcze usunięcie odpadów. Środki te pochodziły z budżetu powiatu poznańskiego i dotacji WFOŚiGW w Poznaniu. Ciężar kosztów i prac spadł na powiat poznański i starostwo powiatowe w Poznaniu. Takie doświadczenie każe szukać skutecznego zabezpieczenia przed następnymi ?bombam...