Zenon Świgoń

Budowa koła zamachowego dla rozwoju i ochrony ekologicznej Noteci na razie przypomina puzzle. Istnieje jednak dobra wola układaczy i oby było wystarczająco dużo wyobraźni i rzeczywistej chęci, aby to koło ruszyło.


Prócz ustaw o zasadniczym znaczeniu dla przyrody, takich jak prawo ochrony środowiska, o odpadach i o wodzie i ściekach, Sejm RP uchwalił również Program Odra 2006. Oczywiście ustawa i sam program są wyłącznie ogólnymi wytycznymi określającymi pewne ramy postępowania organów samorządowych urzędów administracji państwowej oraz związków, stowarzyszeń i organizacji ekologicznych działających na terenie zlewni Odry. Należy sobie uświadomić, iż dotyczy to połowy powierzchni naszego kraju. Chociażby z tej przyczyny program taki musi być ogólnikowy, pozostawiając obszary do szczegółowych zamierzeń w dziedzinie ochrony środowiska.

Rozwinięciem Programu Odra 2006

musi być program zrównoważonego rozwoju największego dopływu Odry - rzeki Warty. Od kilku lat trwały czynności związane z opracowaniem takiego programu. Zaowocowało to wykonaniem w październiku 2000 r. "Programu dla Odry 2006, Dorzecze Warty". Zaangażowane w jego realizację było wiele samorządów i urzędów. Głównymi animatorami tego opracowania byli: Bogdan Płuciennik z RZGW w Poznaniu, Zofia Tymczuk z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Krystyna Poślednia z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego a koordynatorem był Jacek Grabowski z RZGW w ...