Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”(PNEC) jako pierwsza w Polsce Struktura Wspierająca Porozumienie Burmistrzów promuje ideę przystąpienia do tej ambitnej inicjatywy. Porozumienie zainicjowane przez Komisję Europejską (KE) angażuje władze lokalne w działania na rzecz ochrony klimatuMa pomóc władzom lokalnym w walce ze zmianami klimatycznymi, przyczyniając się jednocześnie do poprawy jakości życia mieszkańców i tworzenia nowych miejsc pracy. Podpisując Porozumienie, prezydenci miast, burmistrzowie oraz wójtowie zobowiązują się do większego niż unijny cel (20%) zmniejszenia emisji CO2 na swoim terenie do 2020 r. Wywiązanie się z tego wymaga od sygnatariuszy Porozumienia:
· sporządzenia inwentaryzacji emisji CO2 obejmującej cały obszar geograficzny miasta lub gminy,
· opracowania i przyjęcia Planu Działań na rzecz Zrównoważonej Energii (SEAP),
· wdrożenia działań z zakresu efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym,
· organizacji Dni Energii lub Dni Porozumienia Miast, promujących racjonalne wykorzystanie energii wśród mieszkańców.
· wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi miastami i gminami.
Przystąpienie do Porozumienia oznacza dla miast i gmin także liczne korzyści, takie jak ograniczenia wydatków na energię, poprawa jakości środowiska lokalnego oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców, co jest następstwem wdrożenia Planu działań na rzecz zrównoważonej energii. Oprócz tego udział w Porozumieniu daje także dostęp do źródeł finansowania przeznaczonych dla sygnatariuszy Porozumienia, zapewnia możliwość wymiany doświadczeń z innymi europejskimi miastami i gminami stawiającymi czoła zmianom klimatu oraz promocję miasta jako pioniera w dziedzinie ochrony klimatu na terenie całej Europy.
Wsparcia sygnatariuszom udzielają: Komisja Europejska, Biuro Porozumienia Burmistrzów oraz tzw. Struktury Wspierające.
W Polsce pierwszą Strukturą Wspierającą Porozumienie zostało PNEC, które pełni funkcję pośrednika pomiędzy polskimi sygnatariuszami Porozumienia a Biurem Porozumienia Burmistrzów, pomaga sygnatariuszom w wywiązaniu się z podjętych zobowiązań oraz promuje inicjatywę na terenie kraju. Sygnatariusze mają także dostęp do mechanizmów finansowych, takich jak: ELENA, Program „Inteligentna Energia dla Europy”, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, inicjatywy Jessica i Jaspers oraz Instrument Finansowania Inwestycji Komunalnych, które pomogą im w realizacji działań będących konsekwencją podpisania Porozumienia.
Porozumienie Burmistrzów jest otwarte dla wszystkich miast i gmin, niezależnie od ich rozmiaru oraz stopnia realizacji lokalnej polityki energetycznej. Na podpisanie Porozumienia zdecydowało się już ponad 2000 miejscowości z całego świata w tym 10 z Polski.
Wszystkie miasta i gminy zainteresowane przystąpieniem do Porozumienia Burmistrzów i przyłączeniem się do europejskiego ruchu na rzecz ochrony klimatu zapraszamy do odwiedzenia strony Stowarzyszenia: www.pnec.org.pl oraz strony projektu Energy for Majors, wspierającego Porozumienie: www.energyformayors.eu.
Patrycja Płonka, PNEC, Kraków