Biomasa na cele energetyczne pozyskiwana jest głównie z pozostałości rolniczych, leśnych, przemysłu drzewnego, zieleni miejskiej i organicznych odpadów komunalnych.

Natomiast docelowo jednym z głównych źródeł podaży biomasy będą polowe uprawy wieloletnich roślin energetycznych.

Obecnie w licznych krajach Europy, w tym również w Polsce, ocenia się wiele gatunków roślin wieloletnich w zakresie potencjalnego ich wykorzystania w różnych gałęziach gospodarki. To właśnie lignocelulozowa biomasa z roślin wieloletnich, celowo produkowana na gruntach rolniczych, może w przyszłości być jednym z podstawowych surowców energetycznych oraz przemysłowych. Wynika to m.in. z niższych nakładów na nawozy, środki ochrony roślin oraz paliwa do produkcji tego rodzaju biomasy w porównaniu do uprawiania roślin jednorocznych. Ponadto wieloletni charakter uprawy tych gatunków powoduje, że zdecydowanie mniej negatywnie oddziałują one na środowisko w porównaniu do jednorocznych roślin rolniczych.

Prezentacja badań biomasy

Wieloletnie rośliny energetyczne powinny charakteryzować się dużą produktywnością, a pozyskana biomasa wysoką wartością opałową oraz niską zawartością popiołu. Wśród gatunków wieloletnich wymienia się rośliny zapewniające biomasę zdrewniałą (drzewa i krzewy), półzdrewniałą (byliny) lub słomiastą (trawy), która jako paliwo stałe ma różną jakość. Na właściwości termofizyczne i chemiczne biomasy z różnych gatu...