Dobroczynna rola drzew w przestrzeni życia człowieka jest nie do przecenienia. Powodów, dla których sadzimy i chronimy drzewa w miastach, jest wiele. Szczególną troską otoczono drzewa sędziwe i cenne, wobec których zaczęto stosować leczenie chirurgiczne. Wzorem lekarzy dla ludzi, pojawił się zawód lekarza, a nawet chirurga drzew.

W ostatnim ćwierćwieczu w Ameryce i Europie nastąpiła ewolucja poglądów na temat postępowania z drzewami, wynikająca z lepszego zrozumienia ich fizjologii. Czy w naszym kraju nowe trendy rozwijają się równie dynamicznie? Kim są dziś lekarze drzew?

Krótko o historii zawodu

Między XVIII a XIX w. zauważyć można przechodzenie ogrodnictwa ozdobnego z prywatnych gospodarstw do przestrzeni publicznej rozwijających się miast. Drzewa ozdobne pojawiają się coraz częściej jako element miejskiego krajobrazu. Opiekę nad nimi sprawują wówczas, aż do I wojny światowej, ogrodnicy i leśnicy. Po wojnie nastąpił proces odbudowy miast i zniszczonych terenów zieleni. Rodzi się potrzeba ochrony i rewaloryzacji obszarów cennych pod względem kulturowym i przyrodniczym. W okresie międzywojennym w USA pojawia się nowy zawód ? chirurg drzew, będący odwzorowaniem angielskiego określenia surgery tree. Specjalista ten, analogicznie do lekarza dla ludzi czy zwierząt, miał za zadanie leczyć drzewa.

W Polsce po II wojnie światowej rozwinęła się szkoła rewaloryzacji zabytkowych ...