Zieleń w polskich miastach traktowana jest coraz bardziej priorytetowo, jednak jej ochrona często nie jest wcale taka łatwa. Rozwój miast i związane z tym procesy inwestycyjne niekorzystnie wpływają na istniejącą zieleń, powodując ?stres budowalny? szczególnie dla drzew i krzewów, które stanowią najcenniejsze elementy miejskiej przyrody.

Wprowadzane coraz częściej przez miasta szczegółowe i rozbudowane wytyczne w zakresie ochrony zieleni w trakcie prowadzenia prac budowlanych nie zawsze są skuteczne. Pomimo dokładnych wymogów zawartych w opisach przedmiotu zamówienia (OPZ) bardzo często występują problemy z ich pełnym wdrożeniem. W Łodzi, mieście partnerskim projektu ?Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w polskich miastach?, a także innych dużych polskich miastach, są to przede wszystkim problemy w zakresie:

  • niewłaściwego prowadzenia inwentaryzacji zieleni przed rozpoczęciem prac projektowych,
  • projektowania, które nie traktuje poważnie branży zieleni,
  • ochrony zieleni istniejącej w trakcie prowadzenia prac budowlanych,
  • nieprawidłowej pielęgnacji roślinności w trakcie gwarancji i zakupów materiału roślinnego o niewłaściwych parametrach.

Współpraca miast z firmami

Dlaczego wykonawcy mają problemy z przestrzeganiem miejskich wytycznych? Odpowiedzi najlepiej szukać poprzez dialog pomiędzy wydziałami miast, odpowiedzialnymi za prowadzenie inwesty...