W wielu miastach właśnie zakończyły się lub wkrótce zakończą nabory wniosków do budżetu obywatelskiego. Latem i jesienią ruszą głosowania. Rosnąca popularność budżetów to przykład na to, że mieszkańcy mogą i chcą być współtwórcami zmian w swojej najbliższej okolicy. Nie jest to jednak jedyna droga. Z Tomaszem Janusem, inicjatorem parku ?Za Torami Pod Lipami", rozmawia Anna Komorowska.

Większość miast, a także niektóre województwa, zdecydowały się na wprowadzenie u siebie budżetów obywatelskich, choć to nie jedyna forma współpracy miasta z mieszkańcami. Jak kwestia zmian w przestrzeni miejskiej wygląda z perspektywy osoby inicjującej oddolny projekt? Czy faktycznie można w ten sposób coś zmienić?

Jeżeli chcemy, aby nasze działania miały trwały efekt, nie możemy polegać na tzw. miejskiej partyzantce. Musimy szukać rozwiązań systemowych, wsparcia w samorządach lokalnych, od których dużo zależy. ?Miejska partyzantka? ma swoje dobre strony i czasem udaje się efekty powstałe w jej wyniku utrwalić. Zwykle jednak dzieje się tak, że przychodzi jakaś ?siła wyższa? i zmiata z powierzchni ziemi efekty naszej pracy, w zamian zostawiając biurowiec czy parking. Takie przypadki nie należą do rzadkości, dlatego musimy szukać innych rozwiązań.

W każdym mieście są ludzie, którzy odbijają się od urzędniczej ściany ucinającej wszelkie próby rozmów o rewitalizacji przestrzeni komunikatem typu: ?Teren został sprzedany i mamy wobe...