Ta niewielka miejscowość w woj. łódzkim kryje w sobie ważne świadectwa historii. Wśród nich materialne pozostałości licznego niegdyś skupiska narodowości niemieckiej w Bukowcu w postaci: kościoła i cmentarza ewangelickiego.

Kościół zachował się w dobrym stanie do dziś, choć całkowicie zmienił funkcję. Obecnie jest to budynek mieszkalny, zajmowany m.in. przez repatriantów z Kazachstanu, przybyłych do Bukowca na zaproszenie wójta gminy. W znacznie gorszym, wręcz opłakanym stanie, znajduje się cmentarz usytuowany przy drodze z Łodzi do Kurowic.
 
Cmentarze ewangelickie
„Gdy gaśnie pamięć ludzka – dalej mówią kamienie”. Słowa wypowiedziane przez Kardynała Wyszyńskiego znakomicie odzwierciedlają historię społeczności niemieckiej nie tylko w regionie łódzkim, ale również na obszarze całego kraju. Polscy mieszkańcy nie czuli się zobowiązani do szanowania dziedzictwa kulturowego dawnych sąsiadów. W rezultacie na skutek wandalizmu i bezmyślności, a także działania przyrody wiele cmentarzy ewangelickich zatarło się w krajobrazie bądź nawet przestało istnieć. Niszczenie niemieckich grobów bardzo często odbywało się za przyzwoleniem opinii publicznej.
 
Działalność „Grupy Łódź”
Bogata historia regionu łódzkiego stała się przedmiotem zainteresowania, a ta...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?