Wojciech Janka

Reaktywacja instytucji samorządu terytorialnego w 1990 r. i przyjęte w związku z tym rozwiązania prawne nadały gospodarce komunalnej ponownie charakter podmiotowy. W tym ujęciu gospodarka ta obejmuje całokształt spraw publicznych należących do kompetencji samorządu terytorialnego. Nie stanowi ona układu zamkniętego i podlega wpływom otoczenia (region, kraj, zagranica).


Siłą rzeczy w jej obrębie zachodzą przekształcenia wynikające z różnych przesłanek. Przekształcenia te często są procesami długofalowymi i, najogólniej biorąc, obejmują zmiany o charakterze własnościowym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym.
Gospodarka komunalna może być prowadzona przez gminę w formie zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego. Gmina może powierzyć wykonywanie zadań z zakresu gospodarki komunalnej osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej w drodze umowy na zasadach ogólnych, z zastosowaniem przepisów o zamówieniach publicznych.

Potrzebny nowy podmiot
Sektor komunalny od lat zabiegał o rozszerzenie ustawy o gospodarce komunalnej, w której to wprowadzono by nowy rodzaj podmiotu gospodarczego – „spółki użytku publicznego”. Podmiotu kapitałowego pasującego do racjonalnego wykonywania złożonych i nietypowych zadań przypisanych jako zadania własne gmin, powiatów i województw samorządowych. Nie biorąc pod uwagę naszych opinii, uczyniono krok w dobrą str...