Od 1 maja br. Unia Europejska poszerzyła się o 10 nowych członków. Oprócz Polski do Unii przystąpiły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Wszystkie te kraje podjęły ogromny wysiłek w celu dostosowania swego prawa do prawa Unijnego. Wśród obszarów negocjacyjnych jednym z najtrudniejszych (co do ilości transponowanego prawa) był obszar „Środowisko”. Obszar ten obejmuje szeroko rozumianą ochronę przyrody, szczegółowe zagadnienia jakości wód i powietrza, zanieczyszczeń przemysłowych, gospodarki odpadami, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem a także chemikaliów i organizmów zmodyfikowanych genetycznie.
Nie wszystkie wymagania UE mogły zostać wypełnione do dnia akcesji, dlatego też wszystkie kraje ubiegały się o okresy przejściowe na wdrożenie unijnych dyrektyw. Uzyskane okresy przejściowe pomogą w lepszym rozłożeniu w czasie niezbędnych inwestycji wdrażających podjęte zobowiązania. Przegląd okresów przejściowych jakie otrzymały poszczególne kraje prezentujemy poniżej.

Cypr
Stolica – Nikozja
Powierzchnia – 5 896 km² (część grecka)
Ludność – 767,314 (cała wyspa, część grecka ok. 80%)
PKB na 1 mieszk. 17 115 euro

Kraj ten swą wolę przystąpienia do UE zgłosił w lipcu 1995 r.
Ten mały kraj – wyspa na Morzu Śródziemnym jest stosunkowo dobrze przygotowany do wymogów UE, stąd nie było konieczności ubiegania się o długie okresy prz...