Czas na radykalne zmiany w gospodarce odpadami
Nowe regulacje mają dostosować unijne standardy postępowania z odpadami do wymogów przyszłości ? wpisują się w szerszą koncepcję gospodarowania w obiegu zamkniętym. UE zakłada realizację nowego sposobu gospodarowania odpadami dzięki tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Co więcej, nowe podejście bazuje na założeniu, że państwa członkowskie powinny przede wszystkim zapobiegać powstawaniu odpadów, a gdy nie jest to możliwe ? intensyfikować recykling odpadów komunalnych i opakowaniowych. Dzięki temu nowe przepisy mają stopniowo ograniczyć składowanie odpadów.
Do najważniejszych zmian wprowadzonych w ramach tzw. pakietu odpadowego należą nowe cele dotyczące recyklingu, odzysku i składowania odpadów. Zgodnie z nowymi przepisami, poziom recyklingu i przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia powinien wynosić odpowiednio: 55% do 2025 r., 60% do 2030 r., 65% do 2035 r. Do 2035 roku ilość składowanych odpadów komunalnych musi zostać zredukowana do co najwyżej 10% całkowitej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych.
To wszystko oznacza, że polski rząd ma dwa lata na implementację nowo przyjętych, ambitnych regulacji unijnych. Będzie to wymagało stworzenia nowych rozwiązań, które umożliwią realizację nowych celów, a przede wszystkim pozwolą na rozwiązanie aktualnych problemów dostrzeganych w systemie gospodarki komunalnymi odpadami opakowaniowymi.
Mając świadomość wyzwań stojących przed polskim rządem, uczestnikami rynku i cał...