Refleksje pokonferencyjne

Pod koniec kwietnia br. w Poznaniu odbyła się XII Ogólnopolska Konferencja dotycząca unieszkodliwiania odpadów medycznych. Mogłoby się wydawać, że na temat odpadów medycznych i metod ich unieszkodliwiania powiedziane zostało już wszystko, a szkolenia mogą dotyczyć jedynie istotnych zmian przepisów prawa bądź dokształcania osób wchodzących w tę tematykę. Jak się jednak okazało po wysłuchaniu referatów oraz głosów w dyskusji – tak nie jest.


Co więcej, niewiedza na temat zasad gospodarowania odpadami dotyczyła nie przeciętnych słuchaczy, ale ludzi mających wpływ na kształtowanie postępowania z odpadami.
W latach 90. ubiegłego stulecia dominowała metoda termicznego unieszkodliwiania odpadów, pojawiały się jednak głosy o możliwości wdrożenia innej metody – autoklawowania. I oczywiście ukształtowały się odpowiednie lobby przejawiające swoją aktywność m.in. na konferencjach. Przełomem w dyskusjach okazało się dopuszczenie rozporządzeniem Ministra Zdrowia z grudnia 2003 r. innych – oprócz termicznej – metod unieszkodliwiania, w tym autoklawowania.
Szczegółowe warunki prowadzenia procesów termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych są określone w załączniku do tego rozporządzenia. Dodatkowo proces termiczny regulują inne przepisy prawa. Natomiast warunkiem zastosowania pozostałych, wymienionych w rozporządzeniu sposobów unieszkodliwiania odpadów medycznych jest uzyskanie pozytywn...