Rada Ministrów przyjęła właśnie nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu usprawnienie i skrócenie procedur.

Ustawa zakłada sporo zmian, które są już widoczne na etapie przygotowania niezbędnych dokumentów dla uzyskania decyzji. Wnioskodawca został bowiem zwolniony z obowiązku przedkładania wypisów z rejestrów gruntów jako załączników do wniosku. Powyższą zmianę inwestorzy przywitali z niemałym entuzjazmem, ponieważ pozwoli ona na sporą oszczędność czasu. Do tej pory niejednokrotnie konieczne było pozyskiwanie po kilkadziesiąt wypisów, częstokroć także z różnych starostw. Wprowadzone zmiany spowodują ponadto oszczędność pieniędzy, jako że każdy taki załącznik to dodatkowa opłata. Dla organów to także duże ułatwienie ? przede wszystkim w zakresie archiwizacji dokumentów. Podobne udogodnienia dotyczą transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko, w przypadku której zniesiono obowiązek tłumaczenia dokumentacji na języki wszystkich państw, w których realizacja inwestycji może oddziaływać na środowisko w sytuacji, gdy sama inwestycja dotyczy więcej niż dwóch państw.

Zapewnieniu szybkości procedury służy także ograniczenie możliwości zawieszenia postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej, co ma być możliwe jedynie na wniosek...